Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Syrop z pędów sosny. Nadszedł czas zbiorów, ale trzeba się śpieszyć
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 25.04.2024 17:53

Syrop z pędów sosny. Nadszedł czas zbiorów, ale trzeba się śpieszyć

pędy sosny
fot. Pixabay/ LUSIA55

Ta tradycyjna mikstura stosowana jest przy leczeniu chorób układu oddechowego. Pędy sosny do przygotowania syropu, zbieramy na przełomie kwietnia i maja. W naszym artykule zwrócimy uwagę na prozdrowotne właściwości pędów sosny oraz podpowiemy, jakie pędy wybrać, by nie osłabić drzew. Podamy również przepis na przygotowanie leczniczego syropu z sosny.

Drogocenne właściwości pędów sosny

Wiecznie zielone drzewo z rodziny Pinaceae, czyli sosna zwyczajna, powszechnie spotykana jest na terenie Europy, a jej wysokość może osiągać nawet 40 metrów. Sosnę wykorzystuje się głównie jako surowiec drzewny. Zielarzy natomiast interesują igliwia oraz młode pędy sosny, z których wytwarzane są nalewki i syropy. Drugi preparat można zakupić w aptece lub przygotować w domowym zaciszu.

Syrop z pędów sosny uważany jest za skuteczny lek roślinny, który dzięki zawartości żywicy i olejków eterycznych, pomaga zwalczyć choroby układu oddechowego. Syrop z sosny ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne oraz odkażające. Stosowanie go może pomóc przy kaszlu suchym i mokrym, katarze, bólu gardła, chrypce, obniżonej odporności, zapaleniu gardła i oskrzeli, niestrawności czy zaburzeniach wydzielania żółci.

439402446_1350948562249648_2340583758447911266_n.jpg
fot. prywatne archiwum “amarylisum”
Kolejna firma portfolio w Mlekovity. Tym razem KaMos z Kamiennej Góry

Które pędy sosny będą idealne do syropu?

Warto odwiedzić miejsca, w których rosną sosny właśnie na przełomie kwietnia i maja. Drzewa te mają wówczas jasnozielone przyrosty o brązowej i niezwykle lepkiej łupinie (duża zawartość żywicy), dlatego najlepiej zrywać je w gumowych rękawiczkach i zużytej odzieży.

Jeśli chodzi o sosny, to wybierajmy młodsze drzewka rosnące w pobliżu polan lub polnych dróg. Pędów nie należy zrywać z jednej strony, bo osłabi to drzewo. Wybierajmy tylko pędy poboczne, o długości od około 8-12 cm, nigdy wzrostowe. Do zbierania pędów sosny używajmy sekatora, noża ceramicznego lub zwyczajnie przełamując pędy dłońmi. 

Jak przygotować syrop z pędów sosny

Gdy już wrócimy do domu z pędami sosny, możemy je pociąć na mniejsze około 3 cm kawałeczki. UWAGA: nie powinno myć się pędów przed włożeniem do słoika, gdyż może to skutkować późniejszą fermentacją. 

Przepisów na syrop z pędów sosny jest wiele, natomiast my przedstawimy przepis rolniczki, która pasjonuje się ziołami. W mediach społecznościowych działa jako “amarylisum”, a jej Instagram to prawdziwa skarbnica wiedzy o ziołach.

Do przygotowania syropu potrzebujemy: słoik, spirytus/wódka, pocięte pędy sosny.

Pędy należy obficie skropić spirytusem lub wódką, aby wydobyć najcenniejsze wartości ze zbiorów. Zostawić pędy na 30 minut. Następnie ułożyć 3 cm warstwę pędów w słoiku i zasypać cukrem. Czynności powtarzać do uzupełnienia słoika. Na samej górze warstw rozsypać cukier tak, aby tworzył ochronną pierzynę nad pędami. Taki zabieg odcina dopływ powietrza i chroni syrop przed zepsuciem. UWAGA! Jeśli na górnej warstwie nie będzie widać cukru, należy go dosypać.

Słoik można przykryć gazą, ściereczką lub zakrętką, ale nie domykać jej zbyt szczelnie. Po około dwóch tygodniach syrop należy przelać do wyparzonych słoików. Gotowy zdrowotny preparat odstawić do lodówki lub w chłodne miejsce. Syropu nie powinny spożywać osoby chorujące na cukrzyce oraz alergicy, którzy są uczuleni na olejki eteryczne sosny.