Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

akcyza
unsplash.com / fot. J. Fernandez

W piątek 1 października 2021 roku Sejm przegłosował nowelizację ustawy dotyczącej zwiększenia wysokości zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie rolniczym. Wedle uchwalonych przepisów limit ilości oleju napędowego, za który rolnicy otrzymają zwrot akcyzy, wzrośnie z dotychczasowych 100 do 110 litrów w przeliczeniu na 1 hektar gruntów.

Warto dodać, że wzrośnie też limit zużycia paliwa w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła z 30 do 40 litrów.

Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą podatku akcyzowego dla rolników

Informacje o rychłym zwiększeniu limitów oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolniczej, za który przyznany będzie zwrot podatku akcyzowego, pojawiał się w mediach od dłuższego czasu.

W piątek 1 października 2021 roku Sejm uchwalił nowelizację, zgodnie z którą producenci żywności otrzymają większe kwoty za zużycie paliwa niezbędnego do pracy w gospodarstwach.

Nowe przepisy przewidują zwiększenie limitu wykorzystania paliwa rolniczego z dotychczasowych 100 do 110 litrów w przeliczeniu na 1 hektar, za który gospodarze otrzymają zwrot podatku akcyzowego.

Nie zapomniano również o hodowcach bydła - limit oleju napędowego wykorzystanego do pracy rolnej zostanie zwiększony z 30 do 40 litrów w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP).

Szczegóły zmian prawnych

Przegłosowana przez Sejm nowelizacja trafi wkrótce pod obrady Senatu. Warto dodać, że poprawki, które wcześniej zgłosiła opozycja (dotyczyły one dalszego podwyższenia limitów, od którego przysługiwałby zwrot akcyzy) nie zostały uwzględnione.

Ustawę poparło finalnie 445 posłów, przeciw niej zagłosowały dwie osoby. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Rząd zapowiedział, że w przypadku dalszych podwyżek kosztów produkcji rolnej, niewykluczone są kolejne zmiany prawne związane z wyższymi limitami zwrotów akcyzy za paliwo rolnicze.

Jeśli ustawa zostanie zaaprobowana przez Senat, ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, a jej zapisy wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl