pe Parlament Europejski
unsplash.com / fot. Guillaume Périgois
Autor Magdalena Więckowska - 16 Kwietnia 2021

Nadchodzą zmiany w rolnictwie. W PE mówiono o zakazie klatkowej hodowli drobiu

15 marca 2021 roku odbyło się posiedzenie komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age" w Parlamencie Europejskim. Podczas spotkania obecny był również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który poparł inicjatywę całkowitego odejścia od klatkowego chowu drobiu. Po wypowiedzi komisarza pojawiło się wiele krytycznych wypowiedzi ze strony środowiska rolniczego, wyrażających ogromne obawy i niezadowolenie z powodu zapowiadanych zmian.

Warto podkreślić, że odejście od klatkowego chowu i hodowli drobiu to najprawdopodobniej kwestia czasu - wspomniane zebranie komitetu obywatelskiego było bowiem ostatnim etapem przed decyzją Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Komitet obywatelski "Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age" w Parlamencie Europejskim

Zmiany prawne dotyczące podwyższania dobrostanu zwierząt czy też zmian w sposobie ich chowu i hodowli rzadko kiedy spotykają się z aprobatą rolników. Nie inaczej stało się po jasnej i otwartej deklaracji poparcia unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w sprawie odejścia od klatkowego chowu drobiu.

Jak możemy przeczytać w informacji prasowej Fundacji Compassion in World Farming, inicjatywa mająca na celu zakazu trzymania ptaków hodowlanych w klatkach zaczęła się w 2018 roku. Jej inicjatorem jest nie tylko Fundacja Compassion in World Farming, ale też 170 innych organizacji europejskich.

W tym celu zebrano 1 400 000 podpisów na rzecz poparcia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej o nazwie Koniec Epoki Klatkowej, co umożliwiło złożenie jej przed Komisją Europejską. Wczorajsze spotkanie w Parlamencie Europejskim było ostatnim krokiem przed podjęciem ostatecznej decyzji Komisji Europejskiej w tej sprawie.

PE

Twitterowy wpis Fundacji Compassion in World Farming brzmi:

- Komisarz @jwojc [Janusz Wojciechowski - przyp. red]podkreślił, że dotacje i rekompensaty unijne mogą być użyte do odchodzenia od chowu klatkowego na rzecz metod alternatywnych, jak te pana Zandersa. "Macie pełne wsparcie Komisji Europejskiej, by wprowadzić tę transformację". To wielkie słowa!

Zmiana dotyczyłaby 340 milionów osobników hodowanych w gospodarstwach na terenie całej Unii Europejskiej i ponad 43 milionów zwierząt w Polsce.

Czy Polakom nadal opłaca się zbierać szparagi? Niemieccy rolnicy mówią otwarcieCzy Polakom nadal opłaca się zbierać szparagi? Niemieccy rolnicy mówią otwarcieCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Mocne komentarze środowiska rolniczego wobec komisarza

Po wypowiedzi Janusza Wojciechowskiego w kwestii odchodzenia od klatkowego chowu drobiu zawrzało. Sprawę skomentował m.in. Witold Choiński, członek UECBV związany z branżą mięsną:

PE

Co ciekawe, sprawę skomentował też Janusz Piechociński. W związku ze słowami Janusza Wojciechowskiego zadał jednak dość nietrafione pytanie, ponieważ spotkanie w Brukseli dotyczyło spraw związanych tylko z chowem klatkowym, a nie problemu ptasiej grypy w Europie:

pe

Niezależnie od nastrojów, jakie panują wśród hodowców drobiu w Polsce i w Europie, w najbliższych dniach możemy się spodziewać informacji na temat finalnej decyzji Komisji Europejskiej w kwestii klatkowej metody chowu ptaków.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: Fundacja Compassion in World Farming, Twitter

Następny artykuł