RolnikInfo.pl
futrzarstwo

unsplash.com / fot. Charisse Kenion, Guillaume Périgois

Nadchodzi koniec futrzarstwa w EU? Szczegóły z posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

30 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Czy dni przemysłu futrzarskiego w krajach Unii Europejskiej są policzone? Na poniedziałkowym spotkaniu (28.06) Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa za wygaszeniem tej gałęzi przemysłu opowiedziało się dwanaście państw członkowskich UE, w tym Polska. Choć wyrażenie poparcia dla tej inicjatywy nie oznacza automatycznej likwidacji futrzarstwa, to jest wyraźnym sygnałem dla hodowców norek, że przyszłość ich biznesu może wkrótce stanąć pod dużym znakiem zapytania.

Powodem, dla którego przemysł futrzarski miałby być zlikwidowany w Europie są nie tylko względy humanitarne, lecz także potencjalne zagrożenie epidemiologiczne pochodzące z ferm i dbałość o zdrowie publiczne.

Dni futrzarstwa w UE są policzone?

Zgodnie z informacją prasową fundacji Otwarte Klatki w poniedziałek 28 czerwca 2021 roku odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, podczas której dwanaście państw członkowskich Unii Europejskiej poparło notę informacyjną dotyczącą całkowitego wygaszenia przemysłu futrzarskiego.

Notę informacyjną przygotowali przedstawiciele Holandii i Austrii. Wśród państw, które poparły tę ideę są: Niemcy, Belgia, Luksemburg, Irlandia, Włochy, Francja, Bułgaria, Słowenia, Słowacja oraz Polska.

Politycy wymienionych krajów apelują tym samym do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków prawnych mających na celu całkowite wygaszenie produkcji futer naturalnych na terenie Unii Europejskiej.

ciągnik

Kosił trawę ciągnikiem. Nagle znalazł się na ziemi

CZYTAJ DALEJ

Szczegóły sprawy

Zwolennicy likwidacji przemysłu futrzarskiego wskazują w pierwszej kolejności na argumenty humanitarne, tj. dobrostan zwierząt i ich cierpienie.

Z drugiej strony część środowiska rolniczego wskazuje, że likwidacja omawianej gałęzi przemysłu będzie miała bardzo negatywny wpływ na unijną gospodarkę i pozbawi wiele osób miejsc pracy.

Kolejnym ważnym argumentem podnoszonym przez zwolenników wygaszenia futrzarstwa są względy epidemiologiczne - jeszcze niedawno media informowały o wirusie COVID-19, który rozprzestrzenił się wśród norek na niektórych z zagranicznych ferm.

Na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa obecny był polski szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda.

Stwierdził on, iż argument związany z zagrożeniem epidemiologicznym definitywnie przemawia za potrzebą likwidacji ferm norek.

Warto dodać, że minister Grzegorz Puda wskazał, że właściciele ferm i hodowcy zwierząt futerkowych będą potrzebowali stosownego wsparcia finansowego w sytuacji, gdy rzeczywiście dojdzie do całkowitego wygaszenia przemysłu futrzarskiego w Europie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl


Źródło: informacja prasowa - fundacja Otwarte Klatki

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >