RolnikInfo.pl
futrzarstwo

unsplash.com / fot. Charisse Kenion, Guillaume Périgois

Nadchodzi koniec futrzarstwa w EU? Szczegóły z posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

30 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Czy dni przemysłu futrzarskiego w krajach Unii Europejskiej są policzone? Na poniedziałkowym spotkaniu (28.06) Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa za wygaszeniem tej gałęzi przemysłu opowiedziało się dwanaście państw członkowskich UE, w tym Polska. Choć wyrażenie poparcia dla tej inicjatywy nie oznacza automatycznej likwidacji futrzarstwa, to jest wyraźnym sygnałem dla hodowców norek, że przyszłość ich biznesu może wkrótce stanąć pod dużym znakiem zapytania.

Powodem, dla którego przemysł futrzarski miałby być zlikwidowany w Europie są nie tylko względy humanitarne, lecz także potencjalne zagrożenie epidemiologiczne pochodzące z ferm i dbałość o zdrowie publiczne.

Dni futrzarstwa w UE są policzone?

Zgodnie z informacją prasową fundacji Otwarte Klatki w poniedziałek 28 czerwca 2021 roku odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, podczas której dwanaście państw członkowskich Unii Europejskiej poparło notę informacyjną dotyczącą całkowitego wygaszenia przemysłu futrzarskiego.

Notę informacyjną przygotowali przedstawiciele Holandii i Austrii. Wśród państw, które poparły tę ideę są: Niemcy, Belgia, Luksemburg, Irlandia, Włochy, Francja, Bułgaria, Słowenia, Słowacja oraz Polska.

Politycy wymienionych krajów apelują tym samym do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków prawnych mających na celu całkowite wygaszenie produkcji futer naturalnych na terenie Unii Europejskiej.

ciągnik

Kosił trawę ciągnikiem. Nagle znalazł się na ziemi

CZYTAJ DALEJ

Szczegóły sprawy

Zwolennicy likwidacji przemysłu futrzarskiego wskazują w pierwszej kolejności na argumenty humanitarne, tj. dobrostan zwierząt i bezsens ich cierpienia.

Z drugiej strony część środowiska rolniczego wskazuje, że likwidacja omawianej gałęzi przemysłu będzie miała bardzo negatywny wpływ na unijną gospodarkę i pozbawi wiele osób miejsc pracy.

Kolejnym ważnym argumentem podnoszonym przez zwolenników wygaszenia futrzarstwa są względy epidemiologiczne - jeszcze niedawno media informowały o wirusie COVID-19, który rozprzestrzenił się wśród norek na niektórych z zagranicznych ferm.

Na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa obecny był polski szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda.

Stwierdził on, iż argument związany z zagrożeniem epidemiologicznym definitywnie przemawia za potrzebą likwidacji ferm norek.

Warto dodać, że minister Grzegorz Puda wskazał, że właściciele ferm i hodowcy zwierząt futerkowych będą potrzebowali stosownego wsparcia finansowego w sytuacji, gdy rzeczywiście dojdzie do całkowitego wygaszenia przemysłu futrzarskiego w Europie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl


Źródło: informacja prasowa - fundacja Otwarte Klatki

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >