RolnikInfo.pl
głódź

ANDRZEJ LANGE/East News

Sołtys Głódź już działa we wsi. Zapowiedział, co ulegnie zmianie

29 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie media obiegła niespodziewana wiadomość: emerytowany arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, ukarany przez Watykan za opieszałość w walce z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich przez duchownych, został sołtysem w Piaskach na Podlasiu. Choć prawo kanoniczne wskazuje, że duchowni nie mogą sprawować publicznych urzędów, to sam arcybiskup uważa, że bycie sołtysem nie ma w sobie nic niewłaściwego i nie musi konsultować tego ze Stolicą Apostolską.

Jakie plany wobec sołectwa ma duchowny? W rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że chce m.in. zadbać o chodniki, by nie rosła na nich pokrzywa.

Emerytowany arcybiskup działa jako sołtys

We wtorek 29 czerwca 2021 roku emerytowany arcybiskup Sławoj Leszek Głódź pojawił się na sesji rady Jaświły, co było jego publicznym debiutem w roli sołtysa wsi Piaski.

Sprawę zrelacjonował Fakt.pl - dzięki dostępnym w internecie materiałom wideo możemy zobaczyć, że obecność kontrowersyjnego arcybiskupa przyciągnęła na miejsce spore grono dziennikarzy.

Nie obyło się bez pytań adresowanych wobec arcybiskupa Głódzia - przedstawiciele mediów zapytali m.in. w jaki sposób nowy sołtys zamierza działać w podległej mu wsi. Emerytowany kapłan odpowiedział dziennikarzom portalu Fakt.pl:

nawozy

Wiózł 24 tony nawozu. Nagle wjechał w dobytek rolnika

CZYTAJ DALEJ

- [Będę robić to - przyp. red.] czego [mieszkańcy - przyp. red.] będą oczekiwali. Żeby pokrzywy nie rosły na chodnikach. Światło żeby było. Takie społeczne sprawy.

Seria niewygodnych pytań

W dniu spotkania rady gminy Jaświły nie obyło się również bez trudnych pytań adresowanych do sołtysa Głódzia.

Dziennikarze dopytywali, czy bycie sołtysem nie stoi w sprzeczności z prawem kanonicznym, zabraniającym przyjmowania publicznych urzędów przez osoby duchowne.

Sołtys Głódź zaprzeczył, jakoby przyjęcie funkcji sołtysa nosiło znamiona sprawowania urzędu publicznego i wskazał, że w jego działaniach nie ma nic niestosownego.

Gdy jedna z dziennikarek przytoczyła słowa komentatorów wskazujących, że emerytowany arcybiskup ośmiesza Kościół, sołtys odparł:

- To pani tak mówi.

Wedle ostatnich doniesień, emerytowany arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został ukarany przez Watykan za zaniedbywanie spraw dotyczących walki z pedofilią w Kościele, a także niedostateczne zajmowanie się sprawami archidiecezji. W ramach kary nałożonej przez papieża arcybiskup ma zakaz mieszkania na terenie archidiecezji gdańskiej i uczestnictwa w publicznych celebracjach religijnych. Dodatkowo otrzymał wezwanie do wpłaty darowizny na rzecz Fundacji świętego Józefa.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl


Źródło: fakt.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

pożar stodoła

Wieś

Potężny pożar stodoły. Rolnicy wspomogli strażaków

Czytaj więcej >
obornik odpady

Wieś

Wlewał toksyczne odpady do obornika. Mężczyzna został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >
myśliwy

Wieś

Myśliwy spadł z ambony w lesie. Rozpaczliwie wołał o pomoc

Czytaj więcej >
wypadek grzybobranie

Wieś

Tragedia na grzybobraniu. 70-latek nie wrócił już do domu

Czytaj więcej >
straż leśna

Wieś

Dolnośląskie: Straż Leśna złapała kłusownika na gorącym uczynku

Czytaj więcej >
pożar pustków żuławski

Wieś

Potężny pożar stodoły. Śmierć poniosły trzy osoby

Czytaj więcej >