Niemcy - decyzja Lidla
Donald Trung Quoc Don/Wikipedia/ (CC BY-SA 4.0)
Autor Aneta Wasilewska - 6 Lutego 2021

Niemcy: Lidl wycofał się z pomocy dla hodowców świń

Dyskont Lidl wydał oświadczenie w sprawie pomocy dla niemieckich hodowców świń, zgodnie z którym zakończone zostaje wsparcie. W sklepach należących do sieci nie będą obowiązywać już wyższe ceny. - Od teraz musimy dostosować się do poziomu rynkowego w segmencie cen trzody chlewnej - poinformowano.

Po dwóch miesiącach sieć Lidl zdecydowała się zrezygnować z podwyżki cen na niemieckie produkty wieprzowe. Przypomnijmy, nadwyżki zysków przeznaczane były dla hodowców trzody chlewnej, którzy zaczęli ponosić straty w związku z wykryciem ASF w Niemczech oraz potwierdzaniem kolejnych ognisk koronawirusa w ubojniach.

- Schwarz Group, do której należy Lidl, wyjaśnia swoją decyzję zbyt małym zaangażowaniem konkurencyjnych podmiotów w pomoc dla producentów żywca wieprzowego - informuje portal Ceny Rolnicze.

"Niekorzystna sytuacja konkurencyjna"

Rolnicy w Niemczech po protestach pod koniec zeszłego roku, dowiedzieli się, że będą mogli w ciężkiej sytuacji liczyć na pomoc ze strony dyskontu. Jeszcze 10 grudnia 2020 roku, Lidl wydał oświadczenie, w którym ogłosił, że podniesie ceny niemieckiej wieprzowiny o 1 euro za jeden kilogram.

Sąsiedzi widzą ciągnik na polu i interweniują. Problemem obornik oraz gnojowicaSąsiedzi widzą ciągnik na polu i interweniują. Problemem obornik oraz gnojowicaCzytaj dalej

Co więcej, zapowiedziano, że nadwyżka zysków miała w całości trafić do rolników za pośrednictwem zakładów ubojowych.

- Ponadto Grupa Schwarz dokonała jednorazowej wpłaty w wysokości 50 mln euro na rzecz inicjatywy dobrostanu zwierząt, a środki te miały trafić bezpośrednio do producentów żywca - zaznaczył portal.

Jednak pomoc dla hodowców świń została zakończona. W sprawie Lidl wydał oficjalne oświadczenie.

- Rozwój sytuacji w ostatnich kilku tygodniach pokazał, że rynek nie nadążył za naszym sygnałem cenowym. Stworzyło to dla nas niekorzystną sytuację konkurencyjną - przekazał Lidl w oficjalnym oświadczeniu.

Lidl nie jest w stanie utrzymać tak wysokich cen

- Od teraz musimy dostosować się do poziomu rynkowego w segmencie cen trzody chlewnej - zaznaczono w oświadczeniu.

Dodatkowo Lidl wskazał na to, że zmiana decyzji została podjęta ze względu na to, że rynek "nie podążył za sygnałem cenowym". Swój udział mieli także konkurenci, którzy nie poparli wzrostu cen wieprzowiny.

- Będziemy nadal promować niemieckie rolnictwo, wspierając konstruktywnie toczące się dyskusje i opierając sprzedaż na produktach z lokalnego rolnictwa - zapowiedział jednak Lidl.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Ceny rolnicze

Następny artykuł