RolnikInfo.pl
premier mateusz morawiecki

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Nowy kodeks dla rolników. Premier: "Wielkie dzieło legislacyjne"

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W piątek 21 maja 2021 roku premier Mateusz Morawiecki odwiedził gospodarstwo warzywnicze Greengrow na Żuławach. Podczas spotkania z rolnikami powiedział, że rząd przygotowuje m.in. nowy program rolny, mający wzmocnić pozycję producentów żywności w polskiej gospodarce.

W ramach wspomnianego programu rolnego szef rządu wymienił również kodeks rolny, który ma na celu określenie generalnych zasad i praw dla właścicieli gospodarstw.

Premier zapowiedział nowości dla rolników

Rolnicy, słysząc o nowościach przygotowywanych przez polityków, pałają zarówno ciekawością, jak i obawami. Trudna sytuacja rolnictwa i innych sektorów gospodarki nie napawa optymizmem, głównie ze względu na straty finansowe, które ponieśli przedsiębiorcy w ostatnich dwunastu miesiącach.

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się we wsi Wikrowo w gminie Gronowo Elbląskie, by przedstawić rolnikom kolejne pomysły rządu na poprawienie kondycji polskiego sektora rolniczego.

Warto podkreślić, że omawiane przez szefa rządu kwestie są rozwiązaniami planowanymi w ramach Nowego Ładu (zwanego również Polskim Ładem), a ich celem jest nie tylko poprawienie finansowej sytuacji producentów żywności, ale i zapobieżenie depopulacji polskiej wsi.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-14]

Finanse, inwestycja, depopulacja i kodeks rolny

Jak przekazuje portal topagrar.pl, premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w gospodarstwie warzywniczym Greengrow powiedział, że rząd chce poprawić sytuację finansową zarówno rolników, jak i wszystkich innych mieszkańców wsi.

Podkreślił, że zależy mu na tym, by na wsi ludzie mieli możliwości podejmowania nowych inwestycji - nie tylko w rolnictwie, ale również w kwestii infrastruktury. Mateusz Morawiecki przypomniał, że na te cele rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza 34 miliardy euro.

Dodatkowo do kwoty pochodzącej z unijnej kieszeni dołożone zostaną fundusze państwowe. Z ust premiera padły również obietnice dotyczące zatrzymania procesu depopulacji wsi, zwłaszcza ze wschodniej części kraju. 

Mają w tym pomóc programy wspierające małe, rodzinne gospodarstwa rolne, które zachęcą młodych ludzi do przejmowania biznesów po swoich dziadkach i rodzicach.

Kolejną kwestię, którą poruszył szef rządu, były prace nad kodeksem rolnym. Premier nazwał je wielkim dziełem legislacyjnym dla producentów żywności roślinnej i tej pochodzenia zwierzęcego.

W kodeksie rolnym gospodarze będą mogli się spodziewać szeregu zapisów regulujących ogólne zasady i wykładających podstawowe prawa w zakresie prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzegorz puda

Wiadomości

Grzegorz Puda skrytykował poprzedni rząd. Stanowcze słowa z mównicy sejmowej

Czytaj więcej >
trąba powietrzna pogoda

Wiadomości

Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi

Czytaj więcej >
kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >