RolnikInfo.pl
bydło

unsplash.com / fot. Mike Suarez C. (fot. ilustracyjna)

Od jesieni byk i jałówka są na wolności w lesie. Służby ostrzegają

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Od września 2020 roku w lesie na terenie gminy Borowie można spotkać wolno żyjące bydło - byka i jałówkę. Pomimo starań służb w kwestii odłowienia zwierząt, pozostają one nadal nieuchwytne. W ostatnim czasie starosta powiatu garwolińskiego ponowił apel do mieszkańców okolicy, by w momencie ujrzenia bydła, powiadomili o tym odpowiednie organy.

Sprawa jest poważna, ponieważ zwierzęta po dłuższym przebywaniu na wolności mogą być zdziczałe, a na widok człowieka reagować agresją. Warto zatem pamiętać, by na własną rękę nie zbliżać się do byka i jałówki i nie próbować ich łapać.

Byk i jałówka grasują w mazowieckim lesie

Sceną tego nietypowego zjawiska są lasy w rolniczej gminie Borowie, w powiecie garwolińskim na terenie województwa mazowieckiego. Jesienią ubiegłego roku z jednego z tamtejszych gospodarstw zbiegły dwa zwierzęta: byk i jałówka.

Ucieczki zwierząt z gospodarstw nie są bardzo rzadkim zjawiskiem, jednakże zbiegli podopieczni zazwyczaj dość szybko zostają znalezieni przez swoich właścicieli i odprowadzeni do domu. 

W przypadku wspomnianej pary - byka i jałówki - sytuacja okazała się być dość zaskakująca. Pomimo starań służb, bydło pozostało nieuchwytne przez wiele miesięcy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Minęła zima i nastała wiosna, a byk i jałówka nadal grasują w okolicznych lasach.

Podejrzewa się, że para doczekała się już nawet potomstwa

Apel lokalnych władz

Choć wizja bydła przechadzającego się po lesie może budzić raczej zaciekawienie niż przestrach, to sytuacja jest poważna. Zwierzęta po kilkumiesięcznym pobycie w naturze mogą z powrotem zachowywać się jak dzikie - stąd niewykluczone agresywne zachowanie na widok ludzi.

Według relacji samorządowców byk i jałówka mogą przebywać na terenach leśnych w gminach Borowie, Miastków Kościelny, Parysów i Garwolin.

W ostatnim czasie lokalne władze ponowiły apel o zachowanie ostrożności w momencie spotkania zwierząt.

Świadkowie, którzy natrafią na bydło w lesie, proszeni są o przekazywanie informacji do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego na numer 112.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: egarwolin.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >