Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Ogromne straty w sadach. Minister rolnictwa deklaruje pomoc sadownikom
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 13.05.2024 12:58

Ogromne straty w sadach. Minister rolnictwa deklaruje pomoc sadownikom

Pieniądze
fot. materiały własne

Sadownicy potracili przez kwietniowe przymrozki ogromne połacie upraw, a to często jedyny sposób utrzymanie swojego gospodarstwa. W związku z tym resort rolnictwa będzie wnioskował o pomoc dla poszkodowanych sadowników. Formy pomocy zostały wymienione, jednak nie wskazano konkretnej. Resort rolnictwa już zbiera dane z poszkodowanych upraw.
 

Czesław Siekierski zapowiada pomoc poszkodowanym

W niedzielę odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z sadownikami w Skotnikach i Samborcu w województwie świętokrzyskim. Dane szacunkowe z powiatów sandomierskiego, staszowskiego i opatowskiego wskazują na straty w sadach nawet od 80-100 procent. Szef resortu wychodząc sadownikom na przeciw, zapowiada pomoc.

Będę wnioskował, występował i zabiegał o pomoc dla gospodarstw poszkodowanych przez przymrozki" – mówił na niedzielnym spotkaniu minister rolnictwa Czesław Siekierski 

Szef resortu nadmienił przy tym, że pomoc będzie możliwa po oszacowaniu strat w skali krajowej. MRiRW już podjęło się zbierania danych w tej konkretnej sprawie.
 

Uprawy zagrożone przez zmiany klimatu. Podano nowe informacje

Na co mogą liczyć sadownicy?

Minister Siekierski przypomniał jakie są obecnie dostępne formy pomocy. Wśród wymienionych znalazły się m.in. dopłaty, zwolnienia i zmniejszenia obciążeń finansowych z opłat i podatków. To zasadnie dla gmin, Krajowych Ośrodków Wsparcia Rolnictwa oraz w szczególności dla KRUS. Jednak szef resortu rolnictwa nie wskazał, która z oferowanych pomocy miałaby dotyczyć sadowników dotkniętych przymrozkami.

Wszystkie zebrane informacje i dane przedstawię członkom Rady Ministrów, m.in. ministrowi finansów, gdyż nie wszystkie rozwiązania zależą tylko i wyłącznie ode mnie. W tej sprawie będę też rozmawiał na szczeblu unijnym z komisarzem ds. budżetu, aby wprowadzić pewne elementy pomocowe ze strony Unii Europejskiej – poinformował Czesław Siekierski.

MRiRW zbiera dane dotyczące strat w sadach

Podczas wczorajszego spotkania minister Siekierski uczestniczył w rozmowach z przedstawicielami grup producenckich. Padły tam pytania o termin przyznania pomocy sadownikom. 

Zrobię wszystko, aby zapewnić wsparcie na przetrwanie, ale nie obiecuję gruszek na wierzbie. Nie ma możliwości, aby poziom wsparcia całkowicie zniwelował straty. - przekazał szef resortu rolnictwa.

Minister Siekierski zaznaczył, iż stanie się to dopiero po zakończeniu prac komisji i zebraniu wszelkich danych z całego kraju. Na chwilę obecną zbierane są dane z Instytutu Uprawy i Gleboznawstwa w Puławach i z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.