Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Termin mija 1 lipca. Rolnicy dostaną dodatkowe pieniądze
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 11.05.2024 07:43

Termin mija 1 lipca. Rolnicy dostaną dodatkowe pieniądze

trzy banknoty
fot. ilustracyjna materiały Iberion

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie wprowadza rolników w zdumienie. Już kolejny raz wydłuża termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatnościowych. Nowy termin to 17 czerwca. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło ponad 484 tys. wniosków, a to dopiero 1/3 wszystkich uprawnionych rolników.

Resort rolnictwa wydłuża ważny termin

Ta informacja zapewne ucieszy większość rolników, którzy nie złożyli jeszcze wniosków o dopłaty bezpośrednie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło dziś, iż wychodząc rolnikom na przeciw, postanowiło wydłużyć termin naboru tychże wniosków.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski parę dni temu obiecywał rolnikom wydłużenie terminu do 17 czerwca. Dzisiaj obietnice weszły w życie, a finalnie rolnicy mają czas aż do 1 lipca 2024 roku. Wprowadzenie zmian do wniosku o przyznanie wsparcia został wydłużone do 16 lipca.

W związku z postulatami środowisk rolniczych minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wydłużył termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wnioski można składać do 1 lipca br. - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Prognoza na "Zimną Zośkę". Synoptycy wskazują jasno, wielu będzie zdziwionych

Spóźnienie grozi pomniejszeniem płatności

Resort rolnictwa poinformował także o sytuacji, w której rolnik spóźni się ze złożeniem wniosku o płatności bezpośrednie. Otóż, wniosek ten może być złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po dniu 1 lipca, czyli maksymalnie do 26 lipca 2024 r. 

Niestety konsekwencje nie ominą spóźnialskich rolników. Resort nadmienia, iż opóźnienia będą skutkowały zmniejszeniem płatności w wysokości 1 % należnej kwoty płatności, liczony za każdy dzień roboczy. MRiRW niebawem opublikuje w tej sprawie stosowne rozporządzenie.
 

Wykluczono nowe formy płatności

Ministerstwo rolnictwa wyłączyło z nowego terminu wnioski o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich. Do tej grupy należą m.in. Płatności dla małych gospodarstw oraz Płatności w ramach ekoschematu "Grunty wyłączone z produkcji".

Jednocześnie MRiRW ma przygotować w tym zakresie odrębne przepisy. Chodzi dokładnie o wnioskowanie o Płatność dla małych gospodarstw, a także zmiana wniosku polegająca na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu.

Aby otrzymać Płatność dla małych gospodarstw oraz płatność w ramach nowego ekoschematu, rolnicy będą musieli złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie. Wniosek będzie składany na obecnych zasadach.