RolnikInfo.pl
świnie hodowla

unsplash.com / fot. K. S. Vera

Opłacalność hodowli świń pod znakiem zapytania. Dane są pesymistyczne

27 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Strajki hodowców trzody chlewnej już w zeszłym roku dawały wyraźny sygnał ku temu, że sytuacja w sektorze hodowli świń jest wyjątkowo trudna. Kolejne miesiące ugruntowały nieciekawą pozycję ekonomiczną hodowców trzody chlewnej, doprowadzając do tego, że biznes praktycznie przestał być opłacalny.

Wedle szacunkowych wyliczeń Wielkopolskiej Izby Rolniczej, rolnik utrzymujący świnie nie zarabia, finalnie musi bowiem do jednej sztuki dopłacić około 140-150 złotych.

Dramatyczna sytuacja ekonomiczna hodowców trzody chlewnej

W ostatnim czasie przez Polskę przetoczyła się fala strajków, w których rolnicy - nie tylko hodowcy trzody chlewnej - manifestowali pod egidą Agrounii swoją frustrację związaną z nieopłacalnością produkcji żywności.

Nieokiełznany wirus afrykańskiego pomór świń, który niczym płomienie trawi polski sektor produkcji trzody chlewnej, od kilku lat skutecznie spędza sen z powiek rolnikom. Przekazane przez ministra Pudę 200 milionów złotych na cele bioasekuracji przed ASF są - jak twierdzą hodowcy świń - zaledwie kroplą w morzu ich rzeczywistych potrzeb i poniesionych strat.

Na horyzoncie pojawiają się jednak kolejne problemy. Chińskie pogłowie trzody chlewnej rośnie w błyskawicznym tempie, co jest możliwe dzięki efektywnej walce z ASF.

zboże

Ceny pszenicy rosną. Nadchodzą kolejne podwyżki produktów zbożowych

CZYTAJ DALEJ

Ponieważ Chińczycy są w stanie sami wyprodukować znaczną część wieprzowiny na potrzeby żywieniowe swojego państwa, eksport surowca z krajów Europy znacznie się zmniejszył.

Europejska hodowla świń przeżywa chude lata

Ceny tuczników spadają. Opłacalność hodowli staje pod znakiem zapytania nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Hiszpania, ze względu na polepszającą się sytuację sektora wieprzowego Chin, utraciła dużą część rynku zbytu, co wpłynęło na widoczny spadek cen mięsa i straty hodowców.

W Danii, kraju o dużym znaczeniu dla europejskiego rynku trzody chlewnej, wartość mięsa również spada. Nie inaczej sprawa ma się w Niemczech, gdzie za kilogram wagi bitej ciepłej pod koniec sierpnia płaci się średnio 1,30 euro za kilogram.

Jak wynika z orientacyjnych analiz Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Polsce koszt zakupu zwierzęcia, wykarmienia go, obsługi weterynaryjnej itp. przewyższają cenę, jaką rolnik finalnie otrzymuje za sprzedaż świni.

Problemem stają się również sytuacje, w których w strefach czerwonych hodowcy otrzymują średnio 1 złotych za kilogram mięsa mniej, niż w strefach wolnych od ASF.

Nie zapowiada się, by sytuacja w sektorze trzody chlewnej miała ulec poprawie - niemym potwierdzeniem tego stwierdzenia mogą być coraz głośniejsze opinie dotyczące rychłego odwołania ze stanowiska urzędującego ministra rolnictwa.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Nocny pożar w gospodarstwie. Płomienie strawiły dobytek rolników

  • 62-latek pracował na polu. Został przygnieciony przez ciągnik

  • Rolnicy kupili wadliwy ciągnik za 300 tys. złotych. Firma uchyla się od odpowiedzialności

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wrp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzybiarz

Biznes

Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Czytaj więcej >
świnie

Biznes

W Polsce wybija się świnie, w Danii - dziki. Porażający bilans skutków ASF

Czytaj więcej >
świnie

Biznes

Materiał biologiczny świń zagrożony. Branża apeluje do ministra rolnictwa

Czytaj więcej >
gatunki inwazyjne

Biznes

Europa: 116,61 mld euro strat w leśnictwie i rolnictwie. Winne są gatunki inwazyjne

Czytaj więcej >
hotel

Biznes

Chiny: powstają piętrowe hotele dla świń. Nowy pomysł na lepszą bioasekurację

Czytaj więcej >
budowa

Biznes

Materiały budowlane coraz droższe. Remonty i budowa stają się wyzwaniem

Czytaj więcej >