RolnikInfo.pl > Wiadomości > Orlen zbuduje tłocznię rzepaku. Ma być największa w kraju
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.09.2023 11:43

Orlen zbuduje tłocznię rzepaku. Ma być największa w kraju

logo Orlen
Iberion.pl

Władze Orlenu ogłosiły plany budowy największej tłoczni oleju rzepakowego w Polsce. Inwestycja o wartości 850 mln zł ma być zrealizowana w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim w ciągu dwóch lat.

Orlen inwestuje w Polskie rolnictwo

W ostatnim czasie prezes Orlenu, Daniel Obajtek, poinformował o planach inwestycyjnych firmy, która zamierza wydać około 320 mld zł na różnego rodzaju projekty w Polsce. Co ciekawe, jednym z głównych obszarów inwestycji ma być rolnictwo, m.in. w postaci budowy największej w Polsce tłoczni oleju rzepakowego w Polsce w miejscowości Kętrzyn (woj. warmińsko-mazurskie). Warto dodać, że Orlen zamierza w sumie przeznaczyć 15 mld zł na produkcję biopaliw oraz budowę nowoczesnych tłoczni i biorafinerii w kraju.

 

Tłocznia oleju rzepakowego jako narzędzie stabilizacji rynku

Inwestycja Orlenu w tłocznię oleju rzepakowego ma pomóc w stabilizacji polskiego rolnictwa. Tłocznia będzie działać na rzecz trzech województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego, które razem produkują około 1,2 miliona ton rzepaku rocznie. Zakład ten będzie mógł przetworzyć nawet pół miliona ton rzepaku rocznie, co stanowi 42 proc. całkowitej produkcji rzepaku w tych trzech regionach.

 

Orlen chce umocnić swoją pozycję na krajowym rynku

Nowa tłocznia oleju rzepakowego będzie kluczowym elementem strategii Orlenu w zakresie inwestycji w Polsce. Firma wybrała już wykonawców projektu, który ma pomóc w wytłaczaniu około 200 tysięcy ton oleju rzepakowego rocznie. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu dwóch lat i ma na celu wzmocnienie rolnictwa oraz przyczynienie się do dalszego rozwoju firmy Orlen na rynku krajowym.

 

 

źródło: agronews.pl, MRiRW, interia.pl

Tagi: Orlen