RolnikInfo.pl
mandat

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

PIP kontroluje legalność zatrudnienia w gospodarstwach. Są pierwsze mandaty

7 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rolnicy mogą w każdej chwili spodziewać się kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w swoich gospodarstwach - tego typu wizyty zostały złożone producentom żywności w województwie opolskim, gdzie badano legalność zatrudnienia cudzoziemców podczas prac sezonowych.

W 80 gospodarstwach pracownicy PIP poddawali weryfikacji standardy bezpieczeństwa pracowników w trakcie codziennych zajęć. Dotychczas wystawiono szesnaście mandatów, dziewięć pouczeń i jeden wniosek o karę sądową.

Kontrole PIP w gospodarstwach rolnych

Choć uczciwa prawa wymaga uczciwej zapłaty i klarownych warunków zatrudnienia, to proza życia pokazuje, że nie każdy pracodawca w pełni dba o swoich pracowników.

To, czy rolnicy zatrudniający cudzoziemców do pracy sezonowej przestrzegają przepisów prawnych, jest aktualnie sprawdzane przez niezapowiedziane kontrole pracowników Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak poinformował portal sadyogrody.pl, w ostatnim czasie PIP przeprowadziła 80 tego typu kontroli w gospodarstwach rolnych.

puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

CZYTAJ DALEJ

Podczas wizytacji weryfikowano legalność zatrudnienia pracowników, a także to, czy pracujący mają zapewnione odpowiednie warunki bezpieczeństwa w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Ryzyko zatrudniania w nielegalny sposób wzrasta zwłaszcza w okresach zapotrzebowania na pracowników sezonowych - wybierając model pracy na czarno pracodawcy narażają jednak swoich pracowników na istotne szkody materialne.

Kontrole od 2007 roku

Warto dodać, że opisywane kontrole legalności zatrudnienia przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Pracy nie należą do nowości - są one bowiem prowadzone od lipca 2007 roku na mocy ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 roku o Państwowej Inspekcji Pracy.

Kontroli podlegają nie tylko pracodawcy, ale też przedsiębiorcy niebędący pracodawcami (na przykład rolnicy podczas prac sezonowych) - ważne jest jednak, że w obydwu przypadkach osoby fizyczne wykonują dla nich określoną pracę.

Warto dodać, że inspektorzy PIP pojawiają się nie tylko w gospodarstwach rolnych, ale też w kurortach czy na placach budowy, gdzie w okresie wakacyjnym wiele osób decyduje się na podjęcie krótkoterminowych prac.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Dramat rolników. Żniwa wstrzymane, pola stoją w wodzie

  • Andrzej pokazał w wiadrze skarby z lasu. Internauci zachwyceni

  • Lasy Państwowe. Wraca plan otwarcia sieci sklepów, hoteli i restauracji

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: pip.gov.pl, sadyogrody.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >
morawiecki

Finanse i Prawo

Obietnica premiera Morawieckiego: 1 mld złotych na wsie popegeerowskie

Czytaj więcej >
maszyna rolnicza

Finanse i Prawo

Zanieczyszczanie dróg przez rolników. Kary mogą być bardzo dotkliwe

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse i Prawo

31 sierpnia mija termin wnioskowania o zwrot podatku akcyzowego za paliwo

Czytaj więcej >
prezydent andrzej duda

Finanse i Prawo

Prezydent podpisał ustawę dot. przedłużenia finansowania izb rolniczych i związków zawodowych

Czytaj więcej >