RolnikInfo.pl
płatności bezpośrednie

Marek BAZAK/East News

Zmiany w systemie płatności bezpośrednich. Nabór już od 15 marca

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wnioski o płatności bezpośrednie rolnicy będą mogli składać już od 15 marca. W tym roku podczas wypełniania wniosków chętnych na dotacje będą czekały pewne zmiany, m.in. brak możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności.

Wnioski o płatności bezpośrednie rolnicy mogą składać od połowy marca bieżącego roku do 15 maja 2021 roku.

Wkrótce otwarcie naboru o przyznanie płatności bezpośrednich

Choć zima wydawała się trwać w nieskończoność, to już za moment wejdziemy w drugą dekadę marca. Aura jest kapryśna, ale jedno jest pewne - do wiosny i rozpoczęcia intensywnych prac na polach pozostało bardzo niewiele czasu.

Poruszenie obecne jest również w kwestii finansów rolniczych - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że nabory o przyznanie płatności bezpośrednich zaczynają się już 15 marca 2021 roku. W stosunku do poprzedniego naboru rolnicy będą musieli przygotować się na kilka istotnych zmian.

Jedną z ważniejszych nowości, które pojawią się w systemie wnioskowania o przyznanie płatności bezpośrednich, jest brak możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Ponadto od 2021 roku rolnicy, którzy posiadają mniej niż 10 hektarów gruntów ornych, we wnioskach o przyznanie płatności będą zobowiązani do udzielenia informacji na temat poszczególnych upraw przy deklarowaniu działek rolnych.

Powodem takiej decyzji jest chęć zebrania informacji na temat danego gospodarstwa, które później posłużą do realizacji działań w ramach PROW.

Informacje na temat pozostałych zmian 

Rok 2021 zapisze się w historii płatności bezpośrednich jako moment, od którego rolnicy nie będą otrzymywali spersonalizowanego formularza wniosku z dołączonym materiałem graficznym w formie tradycyjnej (tj. papierowej).

Dodatkowym wymogom będą musieli sprostać rolnicy, którzy chcą uzyskać płatności do uprawy pomidorów. Chodzi bowiem o to, by rolnicy zakładali uprawy tych warzyw z rozsady, a ich minimalna obsada wynosiła 20 tysięcy sztuk na hektar gruntu.

W bieżącym roku rolnicy uprawiający konopie odmiany Finola nie będą mieli możliwości otrzymania płatności bezpośrednich. Decyzja ta jest spowodowana wykryciem zbyt dużej zawartości tetrahydrokanabinolu w roślinach w 2019 i 2020 roku.

Ostatnią zmianą, o której powinni pamiętać rolnicy wnioskujący o dotacje w 2021 roku, jest fakt, iż płatności bezpośrednie będą miały taką samą wysokość bez względu na powierzchnię, na której uprawia się rośliny strączkowe na ziarno.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: farmer.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
wnioski dotacje

Finanse i Prawo

200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >