Ptasia grypa - podkarpacie
Ehrecke /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 14 Kwietnia 2021

Podkarpacie: Wydano zakaz organizacji targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków

Ptasia grypa nie traci na sile. W Polsce do tej pory od początku roku potwierdzonych zostało 143 ognisk ptasiej grypy. W związku z sytuacją Wojewoda Podkarpacki wydała zakaz organizacji targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków na terenie województwa podkarpackiego

W dniu 12 kwietnia bieżącego roku Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki wydała rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie podkarpackim. Zakazy, jakie wskazano w rozporządzeniu, wynikają ze stwierdzenia ognisk ptasiej grypy i urzędowego potwierdzenia wirusa H5N8 u drobiu na terenie powiatów:

  • ropczycko-sędziszowskiego,
  • rzeszowskiego,
  • łańcuckiego,
  • krośnieńskiego.
Ciągnik wylądował w rowie. Traktorzystę zabrało LPRCiągnik wylądował w rowie. Traktorzystę zabrało LPRCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

§ 1. Zakazuje się czasowego organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.

Zgodnie z rozporządzeniem zakaz obowiązuje do odwołania wszystkich mieszkańców powiatu, a także osób, które czasowo przebywają na Podkarpaciu.

Ptasia grypa w województwie podkarpackim

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w kwietniu bieżącego roku do tej pory potwierdzono dwa ogniska ptasiej grypy na terenie powiatu podkarpackiego. Ognisko numer 130 w 2021 roku stwierdzono miejscowości Markowa w gminie Markowa, powiat łańcucki. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 19 473 sztuk drobiu, w tym: 19 352 kury w okresie odchowu, 35 kur niosek. 84 kaczki i 2 gęsi. Natomiast ognisko numer 116 zostało stwierdzone w miejscowości Boguchwała w gminie Boguchwała, powiat rzeszowski, gdzie w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 10 300 brojlerów kurzych.

Coraz więcej ognisk w całej Polsce

Na ten moment Główny Lekarz Weterynarii stwierdził 143 ogniska ptasiej grypy w Polsce od początku roku, z czego na postawie badań wykonanych w dniach od 7 do 11 kwietnia, stwierdzono 27 ognisk ptasiej grypy w ośmiu województwach, w tym w podkarpackim. Zgodnie z ostatnim komunikatem w sprawie potwierdzenia ognisk od 117 do 143 zabitych zostanie łącznie 866 632 sztuk drobiu, o czym więcej można przeczytać >tutaj<. O wyjątkowo ciężkiej sytuacji rolników, gdzie w okolicach Żuromina potwierdzane jest ognisko za ogniskiem można przeczytać więcej >tutaj<.

noreferrer">twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW, Rozporządzenie nr 12/2021 Wojewody Podkarpackiego

Następny artykuł