Ptasia grypa - ogniska 117 - 143
TOMASZ RADZIK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 13 Kwietnia 2021

Ptasia grypa: stwierdzono kolejne ogniska. Blisko 900 tys. sztuk drobiu do wybicia

Ptasia grypa nie odpuszcza. Zgodnie z komunikatem Głównego Lekarza Weterynarii na podstawie badań z pieciu dni, stwierdzono kolejnych 27 ognisk ptasiej grypy w 8 województwach. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, gdzie stwierdzono ognisko od 117 do 143, utrzymywano 866 632 sztuk drobiu.

Na podstawie wyników badań, które zostały przeprowadzone w dniach od 7 do 11 kwietnia bieżącego roku, stwierdzonych zostało kolejnych 27 ognisk ptasiej grypy w Polsce. Oznacza to, że od początku roku w Polsce potwierdzono już 143 ogniska ptasiej grypy.

Ogniska od 117. do 143. zostały potwierdzone w województwach:

  • pomorskim (1),
  • małopolskim (3),
  • wielkopolskim (10),
  • mazowieckim (8),
  • śląskim (1),
  • łódzkim (2),
  • podkarpackim (1),
  • warmińsko-mazurskim (1).

ptasia grypa

Obrazy RolnikINFO"Jeszcze się błyszczy". Fani podarowali Gienkowi i Andrzejowi z "Rolnicy. Podlasie" nową piłęCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Wśród ognisk od 117. do 143., dwa ogniska zostały potwierdzone w gospodarstwach przydomowych. Jest to ognisko 134. w woj. małopolskim, gdzie utrzymywano 43 kury nioski oraz ognisko 136. potwierdzone w woj. małopolskim, gdzie utrzymywano 96 kur niosek.

Zgodnie z informacją przekazaną w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, gdzie została potwierdzona ptasia grypa, wdrożone zostały już wszelkie procedury, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza zabicie i utylizację drobiu. Co więcej, dookoła ognisk ptasiej grypy wyznaczono:

  • obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km),
  • obszar zagrożony (w promieniu 10 km).

Dramatyczna sytuacja w okolicach Żuromina

Wyjątkowo ciężka sytuacja ma miejsce w powiecie żuromińskim.

- Sytuacja jest bardzo trudna. Praktycznie codziennie przed jakimś kurnikiem widać radiowóz, albo straż pożarną. A to oznacza tylko tyle, że już poszły próbki do testów. Jak już się posypało, to tylko czekać na kolejne przypadki - prezekazał nam jeden z rolników, który pochodzi z powiatu żuromińskiego, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.

Wczoraj w Żurominie odbyła się konferencja prasowa AGROunii, na której przedstawione zostały żądania w związku z walką z ptasią grypą, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

Minister Rolnictwa zaapelował

Wczoraj na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się apel Grzegorza Pudy. Minister rolnictwa przypomniał, że ptasia grypa wciąż jest groźna. Puda przypomniał, że obecnie najważniejsze jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji.

- Sytuacja ta wymaga szczególnej uwagi i wzmożonej ostrożności hodowców drobiu na całym terytorium Polski w celu minimalizacji ryzyka przeniesienia wirusa na teren gospodarstw- przypomniano na stronie MRiRW.

Zasady ochrony drobiu przed ptasią grypą znaleźć można między innymi na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW, MRiRW

Następny artykuł