Ptasia grypa: stwierdzono kolejne ogniska. Blisko 900 tys. sztuk drobiu do wybicia
Na podstawie wyników badań, które zostały przeprowadzone w dniach od 7 do 11 kwietnia bieżącego roku, stwierdzonych zostało kolejnych 27 ognisk ptasiej grypy w Polsce. Oznacza to, że od początku roku w Polsce potwierdzono już 143 ogniska ptasiej grypy.
Ogniska od 117. do 143. zostały potwierdzone w województwach:
pomorskim (1),
małopolskim (3),
wielkopolskim (10),
mazowieckim (8),
śląskim (1),
łódzkim (2),
podkarpackim (1),
warmińsko-mazurskim (1).
undefined
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Wśród ognisk od 117. do 143., dwa ogniska zostały potwierdzone w gospodarstwach przydomowych. Jest to ognisko 134. w woj. małopolskim, gdzie utrzymywano 43 kury nioski oraz ognisko 136. potwierdzone w woj. małopolskim, gdzie utrzymywano 96 kur niosek.
Zgodnie z informacją przekazaną w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, gdzie została potwierdzona ptasia grypa, wdrożone zostały już wszelkie procedury, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, co oznacza zabicie i utylizację drobiu. Co więcej, dookoła ognisk ptasiej grypy wyznaczono:
obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km),
obszar zagrożony (w promieniu 10 km).
Dramatyczna sytuacja w okolicach Żuromina
Wyjątkowo ciężka sytuacja ma miejsce w powiecie żuromińskim.
- Sytuacja jest bardzo trudna. Praktycznie codziennie przed jakimś kurnikiem widać radiowóz, albo straż pożarną. A to oznacza tylko tyle, że już poszły próbki do testów. Jak już się posypało, to tylko czekać na kolejne przypadki - prezekazał nam jeden z rolników, który pochodzi z powiatu żuromińskiego, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.
Wczoraj w Żurominie odbyła się konferencja prasowa AGROunii, na której przedstawione zostały żądania w związku z walką z ptasią grypą, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.
Minister Rolnictwa zaapelował
Wczoraj na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się apel Grzegorza Pudy. Minister rolnictwa przypomniał, że ptasia grypa wciąż jest groźna. Puda przypomniał, że obecnie najważniejsze jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji.
- Sytuacja ta wymaga szczególnej uwagi i wzmożonej ostrożności hodowców drobiu na całym terytorium Polski w celu minimalizacji ryzyka przeniesienia wirusa na teren gospodarstw - przypomniano na stronie MRiRW.
Zasady ochrony drobiu przed ptasią grypą znaleźć można między innymi na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii >tutaj<.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Tragiczne w skutkach zderzenie samochodu z furmanką. Nie żyje woźnica
Dramatyczna sytuacja rolników w powiecie żuromińskim. Potwierdzono już 35 ognisk ptasiej grypy
Tragiczny w skutkach wypadek. Samochód spadł ze skarpy wprost na pasiekę
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: GIW, MRiRW