Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Pojawiły się pierwsze czereśnie. Cena za kilogram nawet trzycyfrowa
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 11.05.2024 14:06

Pojawiły się pierwsze czereśnie. Cena za kilogram nawet trzycyfrowa

bordowe czereśnie
fot.ilustracyjna Pixabay/artellliii72

Nie ma wątpliwości, że ostatnie dwa miesiące to huśtawka pogodowa, która ostatecznie wpłynęła na okres wegetacyjny roślin. Marcowe temperatury sięgały nawet 25 stopni Celsjusza, natomiast kwiecień wplótł kilka potężnych dni z przymrozkami. Skutek jest taki, że owoce pojawiające się o tej porze roku są kosmicznie drogie. Wystarczy spojrzeć na pierwsze czereśnie z importu na straganach, gdzie ceny za kilogram oscylują w granicach nawet 200 zł. 

Przymrozki w Europie wpływają na ceny owoców

Nie tylko polscy sadownicy odczuli kwietniową falę przymrozków, ta niesprzyjająca sadom pogoda wystąpiła również w Europie. Wielu straciło w ciągu jednej nocy mnóstwo upraw, a te, które zdołały przetrwać, zwyczajnie będą bardzo drogie. To jedyne rozwiązanie dla sadowników, którzy muszą podnieść ceny owoców, żeby nie pogrążyć się finansowo.

Konsumenci jednak przeważnie są przygotowani, że pierwsze owoce sezonowe zarówno te krajowe czy z importu, będą się cenić. Na Polski rynek wjechały już pierwsze czereśnie, których koszt oszałamia. 
 

Strajk rolników w Warszawie. Nie obyło się bez kontrowersji

Eksperci przepowiedzieli drożyznę

Eksperci już pod koniec kwietnia nie mieli wątpliwości, że ceny czereśni poszybują ostro w górę. Sadowniczka prowadząca portal branżowy "Kobieta w sadzie" Izabela Kaczorowska w rozmowie z portalem o2 wskazała na wywindowane ceny krajowych czereśni.

Przed rokiem na początku czerwca na Broniszach polskie czereśnie były w cenie 160 zł/kg. W tym roku ta cena powinna oscylować wokół 200 złotych - poinformowała Izabela Kaczorowska.

Sadowniczka jednak dodała, że obecna cena za kg czereśni może potem gwałtownie spaść i finalnie kwoty będą w granicach 20 zł/kg tych owoców.

Jakie ceny czereśni na polskim rynku?

Do Polski już trafiają pierwsze czereśnie z importu. Na podwarszawskiej giełdzie owoców i warzyw w Broniszach, ceny za kilogram tych owoców są jednak mocno zróżnicowane. Portal "sady ogrody" podaje, że średnia cena na Broniszach oscyluje w granicach 80 zł/kg. Przedział cenowy czereśni waha się od 15 do nawet 95 zł za kilogram. 

Nikogo jednak nie dziwią kosmiczne ceny czereśni w hurtowni, które jak się okazuje, nie należą do rekordowych. Media donoszą o znacznie wyższych stawkach czereśni na bazarach, gdzie za kilogram trzeba zapłacić od 100 do nawet 160 złotych. Najdroższa cena, jaką udało się w sieci znaleźć, to kwota 260 zł/kg czereśni. Na taką przyjemność nie każdy będzie mógł sobie pozwolić.