Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Pola będą lepiej nawodnione. 2,25 mln zł inwestycji na wsi
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 05.08.2023 14:43

Pola będą lepiej nawodnione. 2,25 mln zł inwestycji na wsi

pole
unsplash.com

2 sierpnia 2023 r. otwarto wyremontowany jaz Oświęcim na rzece Prośnie, który odgrywa kluczową rolę w nawadnianiu pól rolnych. Znajdujący się na granicy województw łódzkiego i wielkopolskiego jaz spełnia teraz swoje funkcje efektywnie, zapewniając nawodnienie na kilkuset hektarach powiatów ostrzeszowskiego i wieruszowskiego. Całkowity koszt remontu tej budowli wyniósł blisko 2,25 mln zł.

Zmodernizowany jaz Oświęcim jako kluczowe wsparcie dla rolnictwa

Jaz Oświęcim na Prośnie pełni ważną funkcję w zatrzymywaniu wody na potrzeby rolnictwa w regionie. W wyniku remontu, którego koszt wyniósł 2,25 mln zł, odbudowano i wzmocniono jaz, zapewniając skuteczne nawodnienie pól rolnych w powiatach ostrzeszowskim i wieruszowskim na pograniczu województw łódzkiego i wielkopolskiego.

Zbiornik Okoń. Retencja i przeciwpowodziowa ochrona

Tego samego dnia podpisano list intencyjny dotyczący budowy zbiornika wodnego Okoń na rzece Struga Węglewska. Nowy zbiornik będzie pełnił kluczowe funkcje retencyjne i przeciwpowodziowe. Zbiornik powstanie na terenie naturalnie zalanej doliny, a jego budowa nie będzie wymagać pogłębiania terenu. Planowane prace obejmują budowę ziemnej zapory czołowej o szerokości 6-8 metrów, urządzeń przelewowo-opustowych oraz przepławki dla ryb. Zalew Okoń będzie zajmować około 35 hektarów powierzchni.

Zbiornik Okoń: potencjał turystyczny dla regionu

Budowa zbiornika Okoń na rzece Struga Węglewska, obok kluczowych funkcji retencyjnych i przeciwpowodziowych, może okazać się także korzystna dla rozwoju turystyki w regionie. Władze gminy Galewice mają nadzieję, że nowa atrakcja przyciągnie odwiedzających, co zaowocuje rozwojem infrastruktury turystycznej i wzrostem zainteresowania regionem.źródło: gov.pl/Ministerstwo Infrastruktury