RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - Grzegorz Puda

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/YouTube

Ponad 500 tys. sztuk drobiu do wybicia. Minister rolnictwa zaapelował ws. ptasiej grypy

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii w Polsce stwierdzono kolejne 23 ogniska ptasiej grypy. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, utrzymywano 532 758 sztuk drobiu. Oznacza to, że od początku roku w kraju potwierdzono już 225 ognisk ptasiej grypy. Minister rolnictwa i rozwoju wsi zaapelował o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Ogniska, które stwierdzono na podstawie badań wykonanych w dniach od 18 do 21 kwietnia bieżącego roku, stwierdzono w województwach:

 • łódzkim (3)

 • pomorskim (4),

 • warmińsko-mazurskim (1),

 • mazowieckim (5),

 • wielkopolskim (5),

 • śląskim (1),

 • lubelskim (1),

 • kujawsko-pomorskim (1),

 • świętokrzyskim (1),

 • lubuskim (1),

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Stwierdzono 7 ognisk w gospodarstwach niekomercyjnych i 16 w gospodarstwach komercyjnych. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, utrzymywano 532 758 sztuk drobiu.

Jak przekazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których potwierdzono ptasią grypę, wdrożono wszelkie procedury zgodne z prawodawstwem zarówno krajowym, jak i unijnym, czyli drób jest zabijany i poddawany utylizacji. Dookoła ognisk ptasiej grypy wyznaczono:

 • obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km),

 • obszar zagrożony (w promieniu 10 km).

Grzegorz Puda apeluje o zachowanie zasad bioasekuracji 

Wczoraj na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamieszczony został apel Grzegorza Pudy. Minister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił się do rolników, hodowców i wszystkich utrzymujących drób o zachowanie zasad bioasekuracji, zwracając uwagę na "niekorzystną sytuację epizootyczną w zakresie grypy ptaków" nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, dwukrotnie gorsza sytuacja niż w Polsce ma miejsce we Francji, natomiast sytuacja w Niemczech jest porównywalna do tej, którą obserwujemy w kraju. 

Zgodnie z apelem Grzegorza Pudy na niekorzystną sytuację w Polsce wpływa ogromna liczba dzikich ptaków, które zakażone są wirusem ptasiej grypy oraz "duże zagęszczenie na danym terenie Polski gospodarstw hodowlanych". Szef resortu zaapelował, by wspólnie działać w kierunku zwalczania ptasiej grypy, dlatego tak ważne jest, by przestrzegać zasad bioasekuracji. 

- Oczywiście możecie Państwo być spokojni, że zarówno rząd i ja, jako minister rolnictwa nie zostawimy rolników, hodowców bez wsparcia. Jednak tylko wspólne działania i wysiłek na rzecz zabezpieczenia gospodarstw przed wniknięciem wirusa, pozwolą uniknąć kolejnych strat i obostrzeń w tym sektorze - zaznaczył Grzegorz Puda. 

Apel Grzegorza Pudy zamieszczamy poniżej. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW, MRiRW

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

Ptasia Grypa - Pomorska Izba Rolnicza

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"

Czytaj więcej >
bocian

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]

Czytaj więcej >
mapa asf

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej

Czytaj więcej >
alpaka

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

Czytaj więcej >