Ptasia grypa - Grzegorz Puda
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/YouTube
Autor Aneta Wasilewska - 23 Kwietnia 2021

Ponad 500 tys. sztuk drobiu do wybicia. Minister rolnictwa zaapelował ws. ptasiej grypy

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii w Polsce stwierdzono kolejne 23 ogniska ptasiej grypy. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, utrzymywano 532 758 sztuk drobiu. Oznacza to, że od początku roku w kraju potwierdzono już 225 ognisk ptasiej grypy. Minister rolnictwa i rozwoju wsi zaapelował o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Ogniska, które stwierdzono na podstawie badań wykonanych w dniach od 18 do 21 kwietnia bieżącego roku, stwierdzono w województwach:

 • łódzkim (3)
 • pomorskim (4),
 • warmińsko-mazurskim (1),
 • mazowieckim (5),
 • wielkopolskim (5),
 • śląskim (1),
 • lubelskim (1),
 • kujawsko-pomorskim (1),
 • świętokrzyskim (1),
 • lubuskim (1),
Prezydent podpisał ustawę dot. wstrzymania sprzedaży gruntów państwowychPrezydent podpisał ustawę dot. wstrzymania sprzedaży gruntów państwowychCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Stwierdzono 7 ognisk w gospodarstwach niekomercyjnych i 16 w gospodarstwach komercyjnych. Łącznie we wszystkich gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska, utrzymywano 532 758 sztuk drobiu.

ptasia grypa dane

Jak przekazano w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których potwierdzono ptasią grypę, wdrożono wszelkie procedury zgodne z prawodawstwem zarówno krajowym, jak i unijnym, czyli drób jest zabijany i poddawany utylizacji. Dookoła ognisk ptasiej grypy wyznaczono:

 • obszar zapowietrzony (w promieniu 3 km),
 • obszar zagrożony (w promieniu 10 km).

Grzegorz Puda apeluje o zachowanie zasad bioasekuracji

Wczoraj na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamieszczony został apel Grzegorza Pudy. Minister rolnictwa i rozwoju wsi zwrócił się do rolników, hodowców i wszystkich utrzymujących drób o zachowanie zasad bioasekuracji, zwracając uwagę na "niekorzystną sytuację epizootyczną w zakresie grypy ptaków" nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, dwukrotnie gorsza sytuacja niż w Polsce ma miejsce we Francji, natomiast sytuacja w Niemczech jest porównywalna do tej, którą obserwujemy w kraju.

Zgodnie z apelem Grzegorza Pudy na niekorzystną sytuację w Polsce wpływa ogromna liczba dzikich ptaków, które zakażone są wirusem ptasiej grypy oraz "duże zagęszczenie na danym terenie Polski gospodarstw hodowlanych". Szef resortu zaapelował, by wspólnie działać w kierunku zwalczania ptasiej grypy, dlatego tak ważne jest, by przestrzegać zasad bioasekuracji.

- Oczywiście możecie Państwo być spokojni, że zarówno rząd i ja, jako minister rolnictwa nie zostawimy rolników, hodowców bez wsparcia. Jednak tylko wspólne działania i wysiłek na rzecz zabezpieczenia gospodarstw przed wniknięciem wirusa, pozwolą uniknąć kolejnych strat i obostrzeń w tym sektorze - zaznaczył Grzegorz Puda.

Apel Grzegorza Pudy zamieszczamy poniżej.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: GIW, MRiRW

Następny artykuł