Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Ponowne otwarcie naboru wniosków o dopłaty za pszenicę? KRIR wnioskuje do MRiRW
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 07.08.2023 11:00

Ponowne otwarcie naboru wniosków o dopłaty za pszenicę? KRIR wnioskuje do MRiRW

osoba pisząca na laptopie
unsplash.com

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) interweniuje w sprawie producentów pszenicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków o dopłaty do 31 lipca 2023 r. ze względu na brak możliwość składania wniosków w formie online. Teraz KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa, o wnowienie okresu składania wniosków.

Kłopoty rolników z systemem ARiMR

Rolnicy, którzy chcieli ubiegać się o dopłaty za pszenicę, zmagali się ze złym funkcjonowaniem systemu elektronicznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wnioski o pomoc dla producentów pszenicy drogą elektroniczną nie były przyjmowane w poprawny sposób, co skutkowało pozbawieniem rolników możliwości złożenia wniosków na czas. Wielu z nich nie zdążyło złożyć wniosku osobiście w biurach powiatowych ARiMR, a w konsekwencji nie otrzymają również zaplanowanej pomocy finansowej.

– (...) w okresie nasilenia składania wniosków przez rolników system ARiMR przestaje działać lub robi błędy. Skutki tych niedociągnięć ponoszą rolnicy – dodaje KRIR w komunikacie na swojej stronie internetowej. 

Brak klarownych informacji na stronie ARiMR

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia na swojej stronie internetowej jasne opisy form pomocy dla rolników. Niestety, jak wskazuje KRIR, na stronie ARiMR brakuje odnośników do właściwego miejsca, gdzie można złożyć wnioski. Rolnicy napotykają trudności w znalezieniu odpowiednich zakładek i informacji na temat form pomocy oraz sposobów składania wniosków.

Oczekiwanie na reakcję MRiRW

Krajowa Rada Izb Rolniczych podjęła działanie w imieniu rolników i złożyła wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa, o ponowne otwarcie naboru wniosków o dopłaty za pszenicę. KRIR dodaje, że rolnicy liczą na wyrozumiałość i wsparcie MRiRW, aby możliwość składania wniosków została przywrócona. Trwa oczekiwanie na odpowiedź z ministerstwa, której decyzja będzie miała wpływ na losy wielu polskich rolników.


 

źródło: KRIR