Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Premier: nowy system ubezpieczeń dla rolników już w październiku

premier mateusz morawiecki
Jakub Kaminski/East News

W piątek 10 września 2021 roku odbyła się konferencja prasowa, na której premier Mateusz Morawiecki podsumował sto dni od momentu prezentacji Polskiego Ładu. Poza tematami związanymi z różnych obszarów gospodarki, prezes Rady Ministrów odniósł się do jesiennych planów rządu ws. nowego systemu ubezpieczeń rolniczych.

Jak wynika ze słów premiera, w październiku ma zostać przedstawiony nowy system rekompensat strat, jakie ponoszą rolnicy m.in. w wyniku klęsk żywiołowych i gwałtownych zjawisk pogodowych.

Premier Mateusz Morawiecki o nowym systemie ubezpieczeń rolniczych

Nowy system ubezpieczeń rolniczych jest jedną z wielu kwestii, która w pilnym trybie potrzebna jest wszystkim producentom żywności w Polsce.

Po problemach, jakie mieli rolnicy chcący ubezpieczyć swoje gospodarstwa, podjęto na ten temay rozmowy nie tylko z szefem resortu rolnictwa Grzegorzem Pudą, ale również prezydentem Andrzejem Dudą. Obydwaj politycy obiecali, że zainicjują pracę nad stworzeniem nowego systemu ubezpieczeń.

Można powiedzieć, że wielki moment nadchodzi nowymi krokami, bowiem podczas piątkowej konferencji zorganizowanej z okazji podsumowania stu dni od ogłoszenia Polskiego Ładu, szef Rady Ministrów odwołał się do rządowych planów na październik.

Z jego wypowiedzi wynika, że na początku kolejnego miesiąca przedstawiony zostanie nowy system ubezpieczeń rolniczych, który ma poprawić sytuację producentów żywności i zapewnić im lepsze poczucie bezpieczeństwa.

10 programów na 100 dni

Nowy system ubezpieczeń rolniczych ma dotyczyć m.in. skutków klęsk żywiołowych i gwałtownych zjawisk atmosferycznych, których w ostatnich latach niestety nie brakuje.

Opisywany nowy system ubezpieczeń jest częścią realizacji 10 programów na 100 dni.

Inne projekty przewidywane we wspomnianym programie to m.in. 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku dla wszystkich, emerytura bez podatku do 2,5 tysiąca złotych, czy zwiększenie budżetu na służbę zdrowia do 7% PKB.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada również m.in. zniesienie dotychczasowych limitów do lekarzy specjalistów, możliwość kupienia mieszkania bez wkładu własnego, budowę domu bez dodatkowych zezwoleń do 70 metrów kwadratowych, wprowadzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, a także wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i usprawnienie bezpośredniej sprzedaży przez producentów żywności.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: sadyogrody.pl, polsatnews.pl