RolnikInfo.pl
premier

Piotr Molecki/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Premier wskazał datę ustalenia zapisów ws. wyższych dopłat do paliwa

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej 2 czerwca 2021 roku przedstawił szereg zapowiedzi dla polskich rolników. Szef Rady Ministrów zapowiedział, że za sto dni uzgodnione zostaną wszystkie zapisy związane z większymi dopłatami do paliwa rolniczego.

Wynika z tego, że rolnicy mogą oczekiwać konkretnych informacji w sprawie dopłat do paliwa stosowanego do celów rolniczych już 10 września 2021 roku.

Premier Mateusz Morawiecki i sto dni na zmiany dla rolników

Zgodnie z założeniami Nowego Łady zaproponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, zmianom ulegnie m.in. wysokość zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze.

Dotychczas kwota ta wynosiła 100 złotych za hektar przeliczeniowy, natomiast zgodnie z nową propozycją partii rządzącej będzie ona zwiększona do poziomu 110 złotych.

Choć jest to dla rolników zmiana na plus, to w przestrzeni internetowej zapowiadane wyższe dopłaty nie zawsze budzą entuzjazm rolników - powodem jest często brak zaufania do polityków, ich decyzji i obietnic.

Rolnik - ciągnik

Wypadek podczas prac polowych. 52-letni rolnik doznał urazu

CZYTAJ DALEJ

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 2 czerwca 2021 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu kolejnych stu dni doprowadzone zostaną do porządku wszelkie zapisy prawne umożliwiające rolnikom otrzymywanie większych dopłat na paliwo rolnicze.

Sto dni od 2 czerwca mija równo 10 września 2021 roku - wtedy to premier powinien zaprezentować rolnikom efekty swojej pracy.

Nie tylko dopłaty

W przestrzeni medialnej głośnym echem obiły się nie tylko zwiększone kwoty dopłat na paliwo rolnicze, ale także inne benefity, których adresatami mają być rolnicy i polska wieś.

Po jesiennych zawirowaniach i protestach rolników związanych m.in. z tzw. piątką dla zwierząt, nierozwiązanym problemem ptasiej grypy i ASF, partia rządząca chce tonować nastroje i dać do zrozumienia rolnikom, że ich interesy są dla nich ważne.

Przy okazji przedstawiania założeń Nowego Ładu premier Mateusz Morawiecki wskazał, że zamierzeniem rządu jest skrócenie łańcuchów dostaw w taki sposób, by rolnicy nie tracili na dominacji dużych pośredników handlowych.

Nie wszyscy jednak ufają zapewnieniom premiera, czego dobitnym dowodem są głośne akcje Agrounii Odbijemy wieś PIS-owi, których nadrzędnym celem jest ukazywanie niezdrowych mechanizmów polskiego handlu produktami rolno-spożywczymi.

Więcej na temat założeń Nowego Ładu w naszym artykule zatytułowanym 10 projektów Polskiego Ładu na 100 dni. Co dla rolników?

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >