Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Producenci papryki w trudnej sytuacji
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 09.08.2023 08:00

Producenci papryki w trudnej sytuacji

Papryka
unsplash.com

„Mam świadomość, że mamy bardzo trudny okres dla warzywników, dla producentów papryki, ale przyjechałem tu, by pokazać, że rząd jest z rolnikami zawsze, a zwłaszcza wtedy, kiedy jest trudno” – w taki sposób mówił minister Robert Telus podczas obchodów Dnia Papryki w Potworowie. Jaki ma on jednak pomysł na pomoc dla producentów papryki?
 

Spotkanie producentów papryki z Robertem Telusem

Producenci papryki spotkali się z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem oraz sekretarzem stanu Rafałem Romanowskim w ubiegły piątek 4 sierpnia 2023 r. Jak zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa, rynek papryki to kolejny trudny problem do rozwiązania, zaraz za sytuacją dziejącą się nie tak dawno na rynku malin.

Ogrodnicy alarmują, że oferowane ceny skupu papryki są poniżej kosztów produkcji. Zwrócili oni również uwagę na duży napływ produktów z zagranicy. Szef resortu rolnictwa w odpowiedzi na przedstawione problemy producentów papryki zaznaczył, że raz kolejny największą bolączką polskich rolników w zakresie cen uzyskiwanych za swoje produkty jest brak zorganizowania rolników. Co więcej, wskazał przy tym, jak działają zrzeszenia i grupy producenckie w Hiszpanii czy w Holandii.

Spadki cen zbytu papryki

Producenci papryki wydali w ostatnim czasie apel do podmiotów skupujących paprykę. Rolnicy proszą w nim skupy o zrozumienie ich obecnej sytuacji – „Apelujemy do podmiotów skupujących paprykę o nieuleganie presji sieci handlowych. Nie dajcie się manipulować. Papryka z Holandii już zaczyna drożeć i nie kosztuje 4,50 ani nawet 5,00 zł. Wytrzymajcie presję”.

Robert Telus podczas spotkania w ministerstwie podkreślił, że podczas spokoju na rynku, rolnicy nie podejmują wspólnych działań, natomiast funkcjonują indywidualnie. „Nie umiemy współpracować. Musimy się tego nauczyć” – podkreślił minister.

Jakie rozwiązania proponuje MRiRW?

Podczas spotkania, minister rolnictwa i rozwoju wsi zaapelował o wskazanie głównych powodów kłopotów na rynku papryki. Producenci warzyw zwrócili uwagę m.in. na stosowanie cen dumpingowych przez sieci, które oferują produkt po cenach niższych od kosztów produkcji oraz na konieczność zmian w prawie, które pozwoliłyby na korzystniejsze funkcjonowanie wspólnych form działania.

Jak relacjonuje MRiRW, sekretarz stanu Rafał Romanowski uczestniczący w rozmowach z rolnikami, zadeklarował możliwość kolejnego spotkania, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Kontynuacja dyskusji w ramach rozmów z ekspertami ma na celu przygotowanie ewentualnych zmian w prawie.

Źródło: gov.pl

Tagi: Warzywa MRiRW