Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:35

Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa ws. zasiłku opiekuńczego

ministerstwo rolnictwa - zasiłek opiekuńczy
Marek BAZAK/East News

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się "projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19" przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Grzegorza Pudę. Jak wynika z projektu, prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego miałoby obwiązywać nie dłużej niż do 9 maja bieżącego roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Przypomnijmy, obecnie zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przysługuje do niedzieli 25 kwietnia bieżącego roku. Ze świadczenia mogą skorzystać ubezpieczonym w KRUS rolnikom i domownikom, gdy z powodu COVID-19 zamknięty zostaje żłobek, przedszkole, czy szkoła, a także w przypadku, gdy opieka nad dzieckiem nie może być sprawowana przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu koronawirusa. 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat, bądź w przypadku opieki nad dzieckiem, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat, albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Jak zaznacza Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, nie można pobierać zasiłku opiekuńczego, gdy drugi z rodziców może sprawować opiekę nad dzieckiem, tj. jest bezrobotny, czy korzysta z urlopu rodzicielskiego, bądź wychowawczego. 

Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej już powiadomiła, że zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonych w ZUS będzie obowiązywać do 9 maja bieżącego roku.

Łagodzenie obostrzeń - powrót dzieci do szkół 

Jak powiadomiono w minioną środę, w 11 województwach w kraju od 26 kwietnia bieżącego roku (najbliższy poniedziałek) złagodzone zostaną obostrzenia. Luzowanie obostrzeń dotyczy województw: podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz małopolskiego. W wymienionych województwach dzieci częściowo powrócą do szkół. Zmiany obejmą uczniów z 1-3 klas szkół podstawowych, którzy będą uczyć się w systemie hybrydowym. W 11 województwach otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym zostaną także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie - żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie. 

Natomiast w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obowiązywać będą dotychczasowe obostrzenia. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Wykaz prac legislacyjnych, KRUS, Gov.pl