Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Pszenica i kukurydza. Zmiany w naborze wniosków o dotacje
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 25.05.2023 18:00

Pszenica i kukurydza. Zmiany w naborze wniosków o dotacje

kukurydza
unsplash.com

24 maja weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym zmianie ulegną zasady przyznawania wsparcia finansowego dla producentów kukurydzy i pszenicy, którzy odnieśli straty finansowe wskutek ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 

Zmiany w zasadach przyznawania dopłat dla producentów kukurydzy i pszenicy

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 24 maja 2023 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące sposobu przyznawania wsparcia finansowego producentom kukurydzy lub pszenicy, których płynność finansowa ucierpiała względem wojny na Ukrainie wywołaną agresją Rosji. Zmiany są wprowadzane za zgodą Komisji Europejskiej. 

Jakie zmiany przewiduje opisywana nowelizacja przepisów? Jak informuje ARiMR, w ramach trwającego naboru wniosków o wsparcie finansowe, o pomoc (poza producentami kukurydzy i pszenicy) mogą ubiegać się producenci gryki. Co warte podkreślenia, stawki wypłacane poszkodowanym rolnikom wzrosły.

Nowelizacja zakłada, że wsparciem finansowym może być objęta większa powierzchnia upraw niż dotychczas – 300 ha zamiast 50 ha. Przedłużono także czas przyjmowania wniosków o dopłaty do 30 czerwca 2023 roku. 

Ile wynoszą stawki pomocowe dla rolników?

W województwach lubelskim i podkarpackim stawki pomocy wynoszą 1375 zł/ha upraw pszenicy (wcześniej 825 zł /ha),  w województwach lubelskim i podkarpackim 1750 zł/ha upraw kukurydzy (wcześniej 1050 zł /ha), w województwach lubelskim i podkarpackim 875 zł/ha upraw gryki, w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 1265 zł/ha upraw pszenicy (wcześniej 660 zł /ha), w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 1610 zł/ha upraw kukurydzy (wcześniej 840 zł /ha), w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 805 zł/ha upraw gryki, w województwach innych niż lubelskie, podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podlaskie 1100 zł/ha upraw pszenicy (wcześniej 495 zł /ha),  w województwach innych niż lubelskie, podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podlaskie 1400 zł/ha upraw kukurydzy (wcześniej 630 zł /ha), w województwach innych niż lubelskie, podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podlaskie 1400 zł/ha upraw kukurydzy (wcześniej 630 zł /ha), w województwach innych niż lubelskie, podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podlaskie 700 zł/ ha upraw gryki. 

O czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku?

Rolnicy muszą mieć świadomość, że wsparcie finansowe dostępne jest tylko na rzecz sprzedanego towaru (pszenicy, kukurydzy lub gryki) w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia 2023 roku. Z kolei nabywca towaru musi być uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub który prowadzi produkcję zwierzęcą. Do każdej transakcji musi być dołączona odpowiednia faktura VAT lub jej duplikat.

ARiMR wskazało, że stawka pomocowa dla rolnika nie może być wyższa niż iloczyn stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy (kukurydzy lub gryki), do której producent otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 rok (jednak nie przekraczając 300 ha). Wysokość pomocy nie może także przekroczyć iloczynku stawki pomocy oraz powierzchni upraw.