RolnikInfo.pl

unsplash.com

Pszenica i kukurydza. Zmiany w naborze wniosków o dotacje

25 Maja 2023

Autor tekstu:

Magdalena Maffioli

24 maja weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym zmianie ulegną zasady przyznawania wsparcia finansowego dla producentów kukurydzy i pszenicy, którzy odnieśli straty finansowe wskutek ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. 

Zmiany w zasadach przyznawania dopłat dla producentów kukurydzy i pszenicy

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 24 maja 2023 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące sposobu przyznawania wsparcia finansowego producentom kukurydzy lub pszenicy, których płynność finansowa ucierpiała względem wojny na Ukrainie wywołaną agresją Rosji. Zmiany są wprowadzane za zgodą Komisji Europejskiej. 

Jakie zmiany przewiduje opisywana nowelizacja przepisów? Jak informuje ARiMR, w ramach trwającego naboru wniosków o wsparcie finansowe, o pomoc (poza producentami kukurydzy i pszenicy) mogą ubiegać się producenci gryki. Co warte podkreślenia, stawki wypłacane poszkodowanym rolnikom wzrosły.

Nowelizacja zakłada, że wsparciem finansowym może być objęta większa powierzchnia upraw niż dotychczas – 300 ha zamiast 50 ha. Przedłużono także czas przyjmowania wniosków o dopłaty do 30 czerwca 2023 roku. 

Ile wynoszą stawki pomocowe dla rolników?

W województwach lubelskim i podkarpackim stawki pomocy wynoszą 1375 zł/ha upraw pszenicy (wcześniej 825 zł /ha),  w województwach lubelskim i podkarpackim 1750 zł/ha upraw kukurydzy (wcześniej 1050 zł /ha), w województwach lubelskim i podkarpackim 875 zł/ha upraw gryki, w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 1265 zł/ha upraw pszenicy (wcześniej 660 zł /ha), w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 1610 zł/ha upraw kukurydzy (wcześniej 840 zł /ha), w województwach małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim 805 zł/ha upraw gryki, w województwach innych niż lubelskie, podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podlaskie 1100 zł/ha upraw pszenicy (wcześniej 495 zł /ha),  w województwach innych niż lubelskie, podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podlaskie 1400 zł/ha upraw kukurydzy (wcześniej 630 zł /ha), w województwach innych niż lubelskie, podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podlaskie 1400 zł/ha upraw kukurydzy (wcześniej 630 zł /ha), w województwach innych niż lubelskie, podkarpackie, małopolskie, mazowieckie, świętokrzyskie i podlaskie 700 zł/ ha upraw gryki. 

O czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku?

Rolnicy muszą mieć świadomość, że wsparcie finansowe dostępne jest tylko na rzecz sprzedanego towaru (pszenicy, kukurydzy lub gryki) w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia 2023 roku. Z kolei nabywca towaru musi być uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub który prowadzi produkcję zwierzęcą. Do każdej transakcji musi być dołączona odpowiednia faktura VAT lub jej duplikat.

ARiMR wskazało, że stawka pomocowa dla rolnika nie może być wyższa niż iloczyn stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy (kukurydzy lub gryki), do której producent otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 rok (jednak nie przekraczając 300 ha). Wysokość pomocy nie może także przekroczyć iloczynku stawki pomocy oraz powierzchni upraw.

Tagi:

KukurydzaDopłatyPszenica zwyczajna

Podobne artykuły

Finanse i Prawo

Pieniądze dla producentów zbóż i nasion. Nowy nabór wniosków o wsparcie
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Nawet 600 tys. zł dla inwestujących. 5.06. rusza nabór wniosków
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

ARiMR: trwa nabór wniosków o dopłaty za materiał siewny
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Poszkodowani rolnicy dostaną pieniądze. Powstaje specjalny fundusz
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

Kredyty z oprocentowaniem 2% dla rolników. Jest jedno “ale”
Czytaj więcej >

Finanse i Prawo

KRUS: nadchodzi zmiana zasad wypłacania zasiłku dla części osób
Czytaj więcej >
Magdalena Maffioli

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse i Prawo

Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Produkujesz jaja lub drób? Od 9.06 rusza nabór wniosków o dopłaty
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Liczy się kolejność zgłoszeń. Kolejne dopłaty dla rolników
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Wiemy, ilu producentów zboża złożyło wnioski o dotacje od 1.06
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Nabór wniosków już trwa. Nawet 60 tys. zł na rolnika
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Ubezpieczenie w KRUS: informacja o wysokości składki dla tysięcy rolników
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Od 10.06 poważne zmiany w chowie świń. MRiRW informuje
Czytaj więcej >