Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 20. i 21. ognisko ptasiej grypy
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:38

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 20. i 21. ognisko ptasiej grypy

Ptasia grypa - dwa ogniska
Alexas_Fotos/Pixabay

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 20. i 21. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych z PIWet-PIB Puławy z 10 lutego br - przekazał dzisiaj Główny Insektorat Weterynarii. 

20. ognisko ptasiej grypy 

20. ognisko ptasiej grypy w 2021 roku zostało stwierdzone w miejscowości Złotnik, w gminie Żary, powiecie żarskim, woj. lubuskim.

Jak przekazano, w gospodarstwie utrzymywano 260 sztuk drobiu, w tym gęsi, kaczki, kury. 

21. ognisko ptasiej grypy 

21. ognisko ptasiej grypy w 2021 roku zostało stwierdzone w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, powiecie wolsztyńskim, woj. wielkopolskim.

W gospodarstwie komercyjnym  utrzymywano 10 677 kur niosek.

- Ognisko to zostało stwierdzone w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej w obszarze zapowietrzonym w gospodarstwach uznanych za kontaktowe do wykrytych w miejscowości Kiełpiny dwóch poprzednich ognisk HPAI, tj. nr 8 i nr 19 w 2021 r. Drób w gospodarstwie został zabity 9 lutego 2021 r. - przekazano. 

Jak przekazano, w obu gospodarstwach, w których stwierdzono ptasią grypę, wdrożone zostały już wszelkie procedury, które określone zostały w Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

- Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone - informuje GLW. 

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii