Ptasia grypa - dwa ogniska
Alexas_Fotos/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 15 Lutego 2021

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 20. i 21. ognisko ptasiej grypy

Do 21 wzrosła liczba potwierdzonych ognisk ptasiej grypy w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Głównego Lekarza Weterynarii, 20. ognisko zostało stwierdzone w województwie lubuskim, a 21. w województwie wielkopolskim. - Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone - przekazał GLW. 

- Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 20. i 21. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych z PIWet-PIB Puławy z 10 lutego br - przekazał dzisiaj Główny Insektorat Weterynarii.

20. ognisko ptasiej grypy

20. ognisko ptasiej grypy w 2021 roku zostało stwierdzone w miejscowości Złotnik, w gminie Żary, powiecie żarskim, woj. lubuskim.

Jak przekazano, w gospodarstwie utrzymywano 260 sztuk drobiu, w tym gęsi, kaczki, kury.

Ogłoszono datę premiery. Wracają Ogłoszono datę premiery. Wracają "Rolnicy. Podlasie"Czytaj dalej

21. ognisko ptasiej grypy

21. ognisko ptasiej grypy w 2021 roku zostało stwierdzone w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, powiecie wolsztyńskim, woj. wielkopolskim.

W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 10 677 kur niosek.

- Ognisko to zostało stwierdzone w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej w obszarze zapowietrzonym w gospodarstwach uznanych za kontaktowe do wykrytych w miejscowości Kiełpiny dwóch poprzednich ognisk HPAI, tj. nr 8 i nr 19 w 2021 r. Drób w gospodarstwie został zabity 9 lutego 2021 r. - przekazano.

Jak przekazano, w obu gospodarstwach, w których stwierdzono ptasią grypę, wdrożone zostały już wszelkie procedury, które określone zostały w Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

- Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone - informuje GLW.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Następny artykuł