RolnikInfo.pl
KRIR - czasowe zezwolenie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Resort rolnictwa podjął ostateczną decyzję. "Nie" dla zezwolenia na stosowanie zapraw z neonikotynoidów

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jeszcze 18 maja bieżącego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Grzegorza Pudy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie czasowego zezwolenia na stosowanie zaprawy nasiennej z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku ozimego na czas kampanii siewnej w tym roku. Jak wynika z odpowiedzi, resort rolnictwa nie zmieni w tej kwestii zdania.

Jak wskazywał Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do Grzegorza Pudy, wprowadzenie derogacji (uchylenia przepisów) na neonikotynoidy wpłynie na możliwość skuteczniejszej ochrony upraw rzepaku ozimego w przypadku szkodników i chorób grzybowych.

- Ilość zapraw wydatkowana na pokrycie materiału siewnego rzepaku jest niewielka w porównaniu z ilością insektycydów i fungicydów, które trzeba zastosować nalistnie w celu ochrony upraw rzepaku przed patogenami i szkodnikami, jeśli nie zastosuje się zaprawionych nasion - informował Zarząd KRIR. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zdaniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, w konsekwencji negatywnie oddziałuje to na środowiska i otoczenie.

Resort rolnictwa mówi "nie" 

Jednak resort rolnictwa nie przychylił się do wniosku Zarządu KRIR. Jak wskazano w odpowiedzi, decyzja w sprawie została podjęta już 9 kwietnia 2021 w wydanej wtedy decyzji (R-168/2021d), w której Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgodził się na wydanie zezwolenia.

Już wtedy podkreślone zostało, że stosowanie zapraw neonikotynidowych w rzepaku od 2013 roku zakazane jest Unii Europejskiej.

W odpowiedzi powołano się także na art. 156 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, w którym zaznaczono, że "nie jest możliwe ponowne składanie wniosku w tej samej sprawie, w sytuacji gdy została ona już rozstrzygnięta decyzją ostateczną".

Co więcej, w odpowiedzi podkreślono, że w Polsce można stosować dwie zaprawy nasienne Lumiposa 625 FS oraz Buteo Start w przypadku upraw rzepaku. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: KRIR

Podobne artykuły

rolnicy

Uprawy

Brak zmian może zniszczyć 30% rolnictwa na świecie. Naukowcy apelują

Czytaj więcej >
gmo

Uprawy

Czy GMO w rolnictwie stanowi zagrożenie dla zdrowia? Nadal brak konsensusu naukowego

Czytaj więcej >
mrirw edwin

Uprawy

MRiRW: trwają prace nad nowym programem wspomagającym ochronę roślin

Czytaj więcej >
nawóz

Uprawy

Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Gmina Sochaczew: policjanci nakryli braci, którzy hodowali krzewy konopi indyjskich

Czytaj więcej >
morze bałtyckie

Uprawy

Zanieczyszczona woda z działalności rolniczej winna plagom sinic na Bałtyku? Naukowiec mówi jasno

Czytaj więcej >