RolnikInfo.pl
rosja

unsplash.com / fot. Alexandr Podvalny

Niezależni audytorzy twierdzą, że 80% ekologicznej żywności z Rosji to podróbka

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Niezależna firma Roskachestvo, która jest rosyjskim systemem jakości produktów rolno-spożywczych podała, iż wedle przeprowadzonych przez nią badań, aż 80% żywności w Rosji sprzedawanej jako ekologiczna jest podrobiona.

Co ciekawe, jeszcze pod koniec 2015 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiadał, że jego kraj stanie się największym na świecie producentem żywności ekologicznej. 

Żywność ekologiczna w Rosji

Duży apetyt prezydenta Putina na uzyskanie przez Rosję tytułu światowego lidera na rynku żywności ekologicznej stoi w ostrym kontraście wobec informacji, które przedstawiła firma Roskachestvo. Według niej krajowi producenci często znakują i sprzedają swoją żywność jako "ekologiczną", chociaż nią wcale nie jest.

Problem nie leży jednak tylko po stronie samych producentów. Cytowany przez portal topagrar.pl Oleg Mironenko - dyrektor wykonawczy krajowego stowarzyszenia organicznego - twierdzi, iż źródłem niezdrowej sytuacji jest nieodpowiedni nadzór państwowy.

Co to oznacza w praktyce? Sieci handlowe w Rosji nie interesuje, czy żywność oznakowana jako ekologiczna, jest nią w rzeczywistości. Po drugie, producentowi żywności w Rosji nie jest trudno znaleźć firmę, która odpłatnie wykona podrobiony ekocertyfikat.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Rosyjska ruletka

Przy pełnej obiektywności należy podkreślić, że produkowanie i sprzedawanie podrobionej żywności ekologicznej zdarza się nie tylko w Rosji. Różnica tkwi w tym, że na Zachodzie takie działania są piętnowane i częściej kontrolowane, co sprawia, że ich odsetek jest dużo mniejszy niż w Rosji.

W Federacji Rosyjskiej prawo regulujące obowiązek oznaczania produktów ekologicznych etykietami obowiązuje od 2020 roku. Początkowo zmiany legislacyjne sprawiły, że podróbek na rynku pojawiało się mniej - był to jednak krótki moment, po którym nastąpiło ponowne "odbicie" negatywnych nawyków społecznych.

Jeszcze w 2017 roku portal bankier.pl przytoczył słowa przedstawiciela Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksieja Aleksiejenki, który twierdził, że problem podrabianej żywności ekologicznej w Rosji dotyczy 25% produktów.

Można zatem powiedzieć, że kupując żywność ekologiczną w Rosji gramy w rosyjską ruletkę - pytaniem pozostaje tylko, czy tamtejsze władze zdecydują się stawić czoła smutnemu trendowi w sektorze produkcji żywności. 

Zainteresowanie kupowaniem ekologicznej żywności na świecie jest coraz większe - szacuje się, że w trakcie nadchodzących sześciu lat tego typu produkty będzie wybierać od 15 do 25% populacji na świecie.

W przypadku Rosji obszar ekologicznych upraw wynosi (teoretycznie) około 12 milionów hektarów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: topagrar.pl, bankier.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >