RolnikInfo.pl Zwierzęta Rozłóż przy drzwiach, a mrówki zrobią w tył zwrot. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się wiosną
Fot. Cherkas/Getty Images/CanvaPro

Rozłóż przy drzwiach, a mrówki zrobią w tył zwrot. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się wiosną

19 kwietnia 2025
Autor tekstu: Julia Bogucka

Te owady potrafią wyprowadzić z równowagi niejedną osobę. Wchodzą do domów nieproszone i potrafią wywołać prawdziwą panikę. Da się jednak temu zapobiec. Kiedy mrówki tego doświadczą, z pewnością więcej nie pójdą tą samą ścieżką. Wystarczy jeden prosty sposób, aby mieć z nimi spokój na bardzo długi czas.

Tych nieproszonych gości wkrótce zobaczymy w domach

Wiosną, gdy temperatury rosną, a dni stają się dłuższe, nasze domy i mieszkania przyciągają nie tylko rodzinę i znajomych, lecz także… nieproszonych, skrzydlatych i nie tylko gości . Owady, które w ciepłych miesiącach wyjątkowo intensywnie szukają pożywienia, cienia i wilgoci, chętnie zaglądają do wnętrz. Niestety, niektóre z nich mogą być nie tylko uciążliwe, ale i groźne dla zdrowia .

Jednymi z najbardziej uciążliwych owadów letnich są komary. Wieczorami wlatują przez otwarte okna, przyciągane przez światło i zapach ludzkiego ciała . Aby ograniczyć ich ataki, warto zainstalować moskitiery w oknach i unikać włączania światła przy otwartych oknach po zmroku. Pomocne są także naturalne środki odstraszające, takie jak olejek z lawendy, cytryny czy eukaliptusa . W domach możemy spotkać również karaluchy i prusaki, czyli owady, które chętnie zamieszkują wilgotne i ciepłe przestrzenie — kuchnie, łazienki czy szafki. Mogą wchodzić do mieszkań przez otwory wentylacyjne, nieszczelne okna lub wraz z przynoszonymi kartonami .

komar.jpg
Fot. 13651447/Getty Images/CanvaPro

Wśród owadów, które często pojawiają się w naszych domach wiosną, warto wymienić również:

  • pszczoły,
  • osy,
  • ćmy,
  • biedronki,
  • rybiki cukrowe,
  • mrówki.

Te ostatnie niezwykle trudno jest wygonić z własnego mieszkania . Jest jednak jeden prosty sposób, aby to osiągnąć.

Kolejne ognisko pryszczycy niedaleko Polski. Resort rolnictwa interweniuje
Trucizna dla kota, którą sadzimy w ogrodzie. Nie pozwól mu się zbliżyć

Tym grozi obecność mrówek w domu

Wiosną i latem mrówki są szczególnie aktywne — intensywnie poszukują jedzenia i wody. Gdy znajdą choćby odrobinę słodyczy, tłuszczu czy nawet okruchy chleba , potrafią w krótkim czasie zorganizować "linię zaopatrzenia” z ogrodu prosto do kuchni. Do wnętrz dostają się przez szczeliny w drzwiach, nieszczelne okna, wentylację, a nawet przez fundamenty .

Jeśli mrówki znalazły komfortowe warunki w domu — ciepło, wilgoć, dostęp do pożywienia — mogą założyć w nim satelitarne gniazdo . Dotyczy to zwłaszcza gatunków takich jak:

  • Mrówki faraona — małe, jasnobrązowe, lubią ciepłe wnętrza (kuchnie, łazienki).
  • Mrówki ogrodowe — zakładają gniazda na zewnątrz, ale chętnie wędrują do domów w poszukiwaniu jedzenia.
  • Mrówki gmachówki — rzadziej spotykane, ale mogą zagnieździć się w drewnianych elementach konstrukcyjnych.
mróki dom.jpg
Fot. P_Wei/Getty Images/CanvaPro

Istnieje kilka sposobów zapobiegania odwiedzin mrówek w naszych domach. Przede wszystkim warto dbać o zamykanie żywności i przechowywanie sypkich produktów w szczelnych pojemnikach, o czystość, chowanie słodyczy oraz uszczelnienie wszelkich szczelin , przez które mrówki mogą dostawać się do środka.

Jeśli jednak zdarzy się, że owady te znajdą drogę do naszego domu i nie będą chciały go opuszczać, warto przemyśleć kilka domowych sposobów , dzięki którym się ich pozbędziemy. Okazuje się, że to bardzo proste.

Zobacz: Obiecywali zdrowe cielaki, a przyszła tragedia. Rolnicy tracą pieniądze jeden po drugim

Sposób na pozbycie się mrówek z domu

Domowe sposoby na walkę z mrówkami są chętnie wybierane przez osoby, które wolą unikać chemicznych środków lub chcą działać szybko, zanim inwazja się rozwinie . Choć nie zawsze są tak skuteczne jak profesjonalne preparaty, to przy mniejszych problemach potrafią zadziałać zaskakująco dobrze — szczególnie jeśli łączy się kilka metod .

Niekiedy Polacy decydują się na podanie mrówkom sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, jednak nie jest to taki dobry pomysł. Po pierwsze, owady te wcale chętnie nie sięgną po te produkty . Jeśli jednak ostatecznie to zrobią, ten sposób spowoduje bolesną i powolną śmierć mrówek, na której z pewnością nikomu nie zależy. Zdecydowanie lepiej zacząć od prób odstraszenia nieproszonych gości .

Przydatny może być ocet z cytryną. Mrówki porozumiewają się za pomocą feromonów, którymi „znakują” ścieżki do jedzenia. Regularne przemywanie tych tras roztworem wody z octem (1:1) lub sokiem z cytryny może skutecznie je dezorientować . Dobrym sposobem może być również wykorzystanie mięty pieprzowej, goździków i cynamonu, a więc odstraszaczy zapachowych. Wśród nich znajdą się również:

  • lawenda
  • cytryna
  • chili,
  • tymianek,
  • rozmaryn,
  • kawa.

W ogrodzie, zamiast sięgać po chemię, możesz spróbować sprytnego sposobu na „przeprowadzkę” kolonii. Wystarczy ustawić nad gniazdem większy pojemnik, do którego włożysz suszoną trawę i trochę słodkiego dżemu . Mrówki, zwabione zapachem, przeniosą się tam wraz z kokonami. Po kilku dniach wystarczy przenieść pojemnik w miejsce oddalone co najmniej 30 metrów od ogrodu – najlepiej w spokojne, zielone miejsce . To ekologiczna i bezpieczna metoda, która nie zaburza równowagi w przyrodzie.

Jeśli mrówek jest bardzo dużo lub pojawiają się regularnie mimo prób zwalczania, warto wezwać specjalistyczną firmę dezynsekcyjną .

Jaja tych ptaków są piękniejsze niż wielkanocne pisanki. Znajdziesz je w zaroślach
Mieszkańcy Bieszczad mogą dopiąć swego. Kontrowersyjna petycja trafi do rządu
Obserwuj nas w
autor
Julia Bogucka

Redaktorka portalu Rolnik Info. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żywo zainteresowana polską polityką oraz mechanizmami zarządzającymi mediami społecznościowymi. Fanka gier komputerowych i malarstwa amatorskiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś