Miasta ostrzegają przed wilkami. Jedno zachowanie jest kluczowe - mieszkańcy muszą na to uważać

Ścisła ochrona wilków uległa zmianie zaledwie miesiąc temu. Coraz więcej doniesień traktuje o zbliżaniu się tych zwierząt do ludzkich domostw, co wśród mieszkańców wzbudza niepokój. Samorząd alarmuje i ostrzega, wymieniając podstawowy zespół zachowań, w które powinny wyposażyć się osoby zamieszkujące tereny sąsiadujące z siedliskami wilków.
Wilki objęte ścisłą ochroną
Wilki zostały objęte ścisłą ochroną w Polsce w 1998 roku. Podjęta decyzja była odpowiedzią na drastyczny spadek liczebności wilków w drugiej połowie XX wieku. Przyczyną takiego stanu rzeczy był fakt, że przez wiele lat wilki były intensywnie tępione i uznawane za szkodniki zagrażające zwierzętom hodowlanym, co doprowadziło do ich niemal całkowitego wyginięcia w niektórych regionach kraju. W latach 70. i 80. populacja wilka ograniczała się głównie do trudno dostępnych terenów wschodniej i południowo-wschodniej Polski.

Wprowadzenie ścisłej ochrony wynikało z rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby zachowania bioróżnorodności. Wilk jest bowiem gatunkiem kluczowym dla funkcjonowania ekosystemów – jako drapieżnik reguluje liczebność zwierząt kopytnych, wpływając pośrednio na stan lasów i innych siedlisk. Chroniąc wilki, Polska wypełniła również zobowiązania wynikające z konwencji międzynarodowych, m.in. Konwencji Berneńskiej.
Od momentu objęcia ścisłą ochroną populacja wilków stopniowo się odradza. Obecnie występują one już nie tylko w górach i na wschodzie, ale także w innych częściach kraju, choć przedstawiciele gatunku nadal wzbudzają emocje i kontrowersje wśród lokalnych społeczności. O tym świadczy między innymi ostatni komunikat władz miejskich, które ostrzegają przed zbliżającymi się do domostw zwierzętami.
Dramatyczne znalezisko w lesie. Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia "Przeklęty motyl" przebudził się w lasach. Jego obecność w domu ma nie zwiastować nic dobregoZmiana statusu wilka. Nowe prawo już od marca
We wrześniu 2024 roku w Unii Europejskiej podjęto kroki w kierunku zmiany statusu ochrony wilka ze “ściśle chronionego” na “chroniony”. Decyzja wynikała z rosnącej liczby konfliktów między wilkami a społecznościami wiejskimi, zwłaszcza hodowcami, którzy doświadczają strat w wyniku ataków tych drapieżników na zwierzęta gospodarskie.
Będzie to ważny krok w rozwiązywaniu wyzwań stawianych przez rosnącą populację wilków, przy jednoczesnym utrzymaniu celu osiągnięcia korzystnego statusu ochrony gatunku – komentował sprawę Adalbert Jahnz, rzecznik Komisji Europejskiej, cytowany przez portal eunews.it.
Na kolejnych etapach legislacyjnych, w grudniu 2024 roku, Stały Komitet Konwencji Berneńskiej przy Radzie Europy przegłosował zmianę statusu ochrony wilka. Według obowiązujących przepisów uznawano, że jeśli jedna trzecia państw członkowskich nie zgłosi sprzeciwu, zmiana ta wejdzie w życie w marcu 2025 roku. Nowy status miał umożliwić krajom członkowskim Unii Europejskiej wprowadzenie bardziej elastycznych środków zarządzania populacjami wilków, w tym kontrolowanych odstrzałów w sytuacjach konfliktowych.

Zdaniem ekologów populacja wilków w Europie nie odbudowała się na tyle, aby można było wprowadzić takie zmiany. Sugerowali wówczas, że propozycja Komisji Europejskiej oparta jest na niepotwierdzonych danych, a jeszcze w grudniu 2023 roku przeciwko zmianom zaprotestowało aż 300 organizacji pozarządowych.
Mimo wszystko stały się one faktem i od 7 marca 2025 roku wobec wilków stosowane są inne zasady. Oznacza to, że w wyjątkowych sytuacjach Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska może wydać zgodę na zabicie tych zwierząt. Kolejna gmina informuje, że w pobliżu domostw pojawiły się osobniki tego gatunku.
Wilki zbliżają się do domostw, są ostrzeżenia
W ostatnich miesiącach obecność wilków w pobliżu terenów zamieszkanych przez ludzi była odnotowywana już kilkukrotnie. Pod koniec lutego informował o tym między innymi burmistrz Warki Tomasz Rawski, podobna sytuacja wydarzyła się również w rejonie Chynowa. Teraz pojawił się kolejny komunikat, który ostrzega mieszkańców przed potencjalnym niebezpieczeństwem.
W związku z informacją od mieszkańców, miasto Dębica ostrzega przed wilkami, które pojawiły się na terenie naszej gminy. Zwierzęta te podchodzą coraz częściej i bliżej domostw, dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przekazujemy przydatne informacje pozyskane ze strony RDOŚ w sprawie zasad postępowania w przypadku spotkania z wilkami oraz działań, których należy unikać, aby ograniczyć zagrożenie ze strony tych zwierząt - informuje Urząd Miejski w Dębicy na swojej stronie internetowej.
Spotkanie wilka. Jak się zachować?
Wbrew powszechnym obawom, spotkanie z wilkiem nie musi stanowić bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Te zwierzęta z natury są płochliwe i na ogół unikają kontaktu z ludźmi. Dlatego też, gdy dojdzie do przypadkowego spotkania w lesie lub na otwartym terenie, najlepiej jest zachować spokój i pozwolić zwierzęciu się oddalić – co w większości przypadków nastąpi samoczynnie.
Należy jednak pamiętać, że wilki – jak każde dzikie stworzenia – mogą stać się nieprzewidywalne, zwłaszcza gdy czują się zagrożone, są ranne lub chore. Szczególną ostrożność należy zachować w sytuacjach, gdy zwierzęta te przyzwyczają się do obecności człowieka – na przykład w wyniku dokarmiania. Oswajanie wilków, choć może wydawać się nieszkodliwe lub wręcz dobre, prowadzi do zaburzenia ich naturalnych instynktów i może skutkować agresją wobec ludzi lub zwierząt domowych.
Jeśli wilk podejdzie zbyt blisko – na mniej niż 30–50 metrów – i nie wykazuje zamiaru odejścia, tylko się przygląda, warczy lub wydaje dźwięki przypominające szczekanie, należy reagować stanowczo. Warto unieść ramiona i energicznie nimi machać, by zwiększyć swoją widoczność i rozprzestrzenić zapach – to może odstraszyć zwierzę. W sytuacjach wyjątkowych warto również wycofywać się powoli, nie odwracając pleców. Można również rzucić w jego stronę patykiem lub kamieniem.




































