Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Stwierdzono 10 ognisk ptasiej grypy. Ponad 180 000 sztuk drobiu do wybicia
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:33

Stwierdzono 10 ognisk ptasiej grypy. Ponad 180 000 sztuk drobiu do wybicia

Ptasia grypa - 29-31 marzec
Ehrecke /Pixabay

Na podstawie badań przeprowadzonych w dniach 29-31 marca, Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o potwierdzeniu kolejnych 10 ognisk ptasiej grypy w Polsce u drobiu.

Kolejne ogniska zostały potwierdzone w: 

  • województwie mazowieckim (4),

  • województwie wielkopolskim (4),

  • województwie śląskim (1),

  • województwie małopolskim (1).

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Powiat kaliski 

Zgodnie z ostatnimi badaniami, które zostały przeprowadzone w dniach 29-31 marca bieżącego roku przez Państwowy Instytut  Weterynaryjny - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, potwierdzono kolejne trzy ogniska w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. Oznacza to, że tylko w marcu bieżącego roku na tym obszarze potwierdzono łącznie 36 ognisk ptasiej grypy.

Przypomnijmy, jak informował Główny Lekarz Weterynarii na początku minionego tygodnia, na podstawie badań z 26 - 28 marca bieżącego roku, na terenie powiatu kaliskiego potwierdzono kolejne dwa ogniska - 76. - w miejscowości Nowy Nakwasin, gdzie utrzymywano 5 918 kaczek oraz 77 - w miejscowości Sobiesęki, gdzie utrzymywano 8 558 kaczek.

Ptasia grypa w 2021 r. 

Łącznie we wszystkich gospodarstwach utrzymywano 180 682 sztuk drobiu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których potwierdzono występowanie ptasiej grypy, wprowadzone zostały wszelkie procedury, które są określane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r.

Jak wynika z danych przekazanych przez GLW, w Polsce od początku roku stwierdzono 87 ognisk ptasiej grypy. Przypomnijmy, pierwsze ognisko ptasiej grypy w Polsce potwierdzono już w pierwszym tygodniu stycznia w gospodarstwie w miejscowości Lisiowólka (woj. lubelskie) utrzymywano 28590 indyków rzeźnych.

Więcej na temat ognisk od 74 do 77 pisaliśmy tutaj >tutaj<.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: GIW