RolnikInfo.pl
Syria

reuters.com

Syria: rolnik stracił na wojnie rodzinę, ziemię i dach nad głową. "Nadal dziękuję Bogu"

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku, i choć na temat krwawego konfliktu zbrojnego mówiło się dotychczas bardzo wiele, to w ostatnich latach zdaje się, że świat powoli przyzwyczaił się do dramatu, jaki na co dzień rozgrywa się w tym państwie. Życie roln

Abdel Razzak al-Khatoun w wyniku zbrojnego konfliktu w Syrii stracił trzynastu synów, w wieku od 13 do 27 lat, a także żonę i innych członków rodziny. Jak podaje portal reuters.com, dobrze prosperujący farmer został pozbawiony przez los całego dobytku, nie ma domu ani ziemi, którą mógłby uprawiać. Choć mieszka w namiocie i nie może być pewien swojej przyszłości, to nadal dziękuje Bogu, że może żyć. 

Syria: wojna nie oszczędziła nikogo

Choć w Europie panuje pokój, to atmosfera względnej harmonii w naszej części świata ma się nijak do tego, co dzieje się kilka tysięcy kilometrów dalej. Jednym z aktualnych przykładów piekła na ziemi jest Syria, która trawiona jest przez konflikt zbrojny od 2011 roku.

Główny bohater niniejszej opowieści, Abdel Razzak al-Khatoun ma obecnie 84 lata, lecz jego rzeczywistość daleka jest od wizji spokojnej emerytury. Rolnik mieszkał i pracował w dobrze prosperującym gospodarstwie w wiejskiej prowincji Hama. Wszystko zaprzepaściła wojna.

W wyniku walk z reżimem prezydenta Baszara al-Assada rolnik stracił trzynastu synów. Jego żona została zabita w wyniku ataku rakietowego. Po tym, gdy Abdel Razzak al-Khatoun uświadomił sobie, że musi uciekać ze swojego gospodarstwa, wojna odebrała mu kolejnych siedmiu członków rodziny.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Obecnie starszy rolnik mieszka w namiocie w północnej części Syrii - mieście Idlib, które zaznaczone jest na poniższej mapie: 

Budowanie na gruzach przeszłości

Na szczęście wojna nie odebrała rolnikowi wnucząt po zmarłych synach. Abdel Razzak al-Khatoun spędza swoje dni z dwunastoma ukochanymi maluchami, ale nie ma możliwości powrotu do uprawy ziemi, która mogłaby mu dać niezależność. Dla portalu reuters.com mężczyzna wyznał: 

- Zwykłem być bardzo dobrym rolnikiem. Teraz nie mam nic, nie mam grosza przy duszy. Ale nadal dziękuję Bogu za wszystko.

W 2011 roku Syria otworzyła bardzo krwawy rozdział w historii swojego narodu - rozpoczęły się protesty ludności cywilnej przeciwko reżimowi prezydenta Baszara al-Asada. Protesty przekształciły się wkrótce w zbrojny konflikt, który trwa do dziś. 

Prezydent al-Asad nie utracił władzy nad Syrią, a jego reżim nadal wspierany jest przez rosyjskie i irańskie służby wojskowe. Północno-zachodnia część kraju kontrolowana jest przez Turcję, a północny-wschód przez wojska amerykańskie.

Dramatyczna historia Syrii pokazuje, jak kruchą wartością jest pokój. Choć historia Abdela Razzaka al-Khatouna jest niezwykle poruszająca, to z pewnością najlepiej mogą ją zrozumieć sami rolnicy - choć syryjskiego rolnika może różnić wiele od swoich przyjaciół po fachu z Polski, to łączy ich jedno - miłość do uprawianej ziemi i szacunek do pracy własnych rąk.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: reuters.com, wikipedia

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >