RolnikInfo.pl
glifosat

unsplash.com / fot. Sharon McCutcheon; Aleksandr Paramonov

USA: stosował glifosat, dostanie ogromne odszkodowanie od producenta

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W połowie maja bieżącego roku sąd w San Francisco potwierdził wcześniejsze wyroki, które wskazywały, że stosowanie preparatu Roundup (zawierającego glifosat) przyczynia się do powstawania nowotworów. Tym samym rolnik, który pozwał firmę Bayer, otrzyma odszkodowanie rzędu 25 milionów dolarów.

Kwestie dotyczące stosowania glifosatu budzą kontrowersje - środowisko naukowe nie zaprezentowało dotychczas jednolitego stanowiska w kwestii związku tej substancji z powstaniem nowotworów.

USA: rolnik wygrał z producentem glifosatu

Bayer jest znaną na całym świecie firmą produkującą substancje agrotechniczne oraz produkty farmaceutyczne. Trudno wyobrazić sobie, aby pojedynczy rolnik mógł kiedykolwiek wygrać z biznesowym gigantem sądową bitwę o odszkodowanie za skutki korzystania z glifosatu.

Glifosat jest bowiem substancją, która nie daje spokoju zarówno branży rolnej, jak i naukowcom i konsumentom. Jedni twierdzą, że glifosat (znajdujący się m.in. w popularnych produktach o nazwie Roundup) jest trucizną, która ma kancerogenny wpływ na ludzkie zdrowie.

Inni twierdzą, że stosowanie glifosatu w konkretnych etapach rozwojowych roślin nie jest szkodliwe. Jeszcze inni są zdania, że glifosat jest neutralny zarówno dla zdrowia, jak i środowiska, a co więcej - jako jedyny specyfik pozwala rozprawić się z uporczywymi chwastami raz na zawsze. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-15]

Unia Europejska zapowiedziała wygaszenie możliwości stosowania glifosatu przez rolników we wszystkich krajach członkowskich do połowy grudnia 2022 roku. Co stanie się później? Cztery kraje - Węgry, Niderlandy, Francja i Szwecja - już teraz walczą o możliwość przedłużenia stosowania tej substancji na polach. 

Bardzo prawdopodobne, że decyzja amerykańskiego sądu wpłynie na utrwalenie przekonań w UE na rzecz trwałego odejścia od glifosatu. Pomimo apelacji, firma Bayer poniosła druzgocącą przegraną w sądowej batalii z rolnikiem, który twierdził, że produkt ich marki zniszczył mu zdrowie.  

Zniszczone zdrowie rolnika po latach stosowania glifosatu

Jak podaje portal bloomberg.com, rolnik Edwin Hardeman stosował Roundup przez wiele lat na wielkich obszarach swoich upraw. Jego zdaniem to właśnie kontakt z tą substancją wywołał u niego chłoniaka

Początkowo farmer miały otrzymać 80 milionów dolarów odszkodowania; finalnie kwota została obniżona do pułapu 25 milionów dolarów. Warto dodać, że firma Bayer toczy równolegle kilka spraw w sądzie związanych ze skutkami glifosatu na ludzkie zdrowie.

Choć producent chce dochodzić do porozumienia w sposób ugodowy, to możliwa suma odszkodowań, które będzie musiał zapłacić Bayer, wynosi aż miliard dolarów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: bloomberg.com

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

pestycydy

Uprawy

Naukowcy zbadali jeden z pestycydów. Substancja wpływa na masę ciała

Czytaj więcej >
plony

Uprawy

Niższa jakość tegorocznych plonów. Wszystkiemu winna pogoda

Czytaj więcej >
wykopki ziemniaki

Uprawy

Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne

Czytaj więcej >
niemcy

Uprawy

Słabe zbiory plonów w Niemczech. Wszystko przez fatalną pogodę

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Dwóch mężczyzn aresztowanych. W lesie uprawiali konopie indyjskie

Czytaj więcej >
glifosat

Uprawy

Glifosat w gryce i zbożach. Nadchodzą dodatkowe kontrole

Czytaj więcej >