RolnikInfo.pl Uprawy W PRL-u rosła w każdym ogrodzie. Wydziela intensywny aromat, odstrasza komary i przyciąga motyle
Fot. NataliaVo, Getty Images/Canva

W PRL-u rosła w każdym ogrodzie. Wydziela intensywny aromat, odstrasza komary i przyciąga motyle

16 kwietnia 2025
Autor tekstu: Julia Czwórnóg

Ten wyjątkowy okaz określa się mianem „perfum ogrodu”. Ma wyjątkowy, intensywny zapach oraz cieszący oczy kolor. Ponadto przywodzi na myśl dobre wspomnienia — ta roślina była prawdziwym hitem w rodzimych ogrodach w czasach PRL-u. Żeby tego było mało, ma bardzo pożyteczną właściwość — przyciąga pszczoły i motyle, a odstrasza komary.

Pierwsze kwiaty tej wiosny już cieszą nasze oczy

Tak długo wyczekiwana wiosna trwa już w pełni. Obserwujemy wokół siebie coraz więcej kwitnących drzewek, krzewów i kwiatów. Najbardziej cieszą oczy kolorowe żonkile, hiacynty, czy tulipany. Są to jednak dosyć typowe okazy, które można spotkać niemal na każdej rabacie.

ogród przy domu
Fot. LeeYiuTung/Getty Images/CanvaPro

Chcąc się wyróżnić, warto postawić na egzemplarze cieszące się uznaniem wśród naszych starszych krewnych — przekazywane z ogródka do ogródka w okresie PRL. Ta roślina była wówczas prawdziwym rarytasem — nie tylko ze względu na ograniczoną dostępność do wielu gatunków. Ma ona wiele zalet, a szczególnie wyjątkowy zapach — przypominający wanilię i marcepan.

Tradycja naszych prababek. Zrób to z palmą wielkanocna, a zapewnisz sobie szczęście
Podlej tym borówki amerykańskie już w kwietniu. Latem nie nadążysz ze zbiorami

Ta roślina to prawdziwy hit w ogrodzie

Heliotrop peruwiański ma charakterystyczne kwiaty o płatkach w odcieniach fioletu i błękitu. Ze względu na swoje niewątpliwe walory zapachowe, heliotrop bywa określany mianem "ogrodowych perfum". Wydziela on intensywny aromat, przypominający mieszankę wanilii i migdałów.

Heliotrop peruwiański
Fot. Imladris01, Getty Images/Canva

Heliotrop zaczyna kwitnąć w maju, a jego kolorowe kwiatostany potrafią pozostawać atrakcyjne wizualnie aż do jesieni, zazwyczaj do końca września. Jego aromat bardzo przyciąga zapylacze, dlatego jego obecność niezwykle korzystnie wpływa na owocowanie innych roślin. Posadzenie heliotropu pobliżu upraw pomidorów i ogórków może okazać się szczególnie trafnym wyborem.

Chociaż nie jest bardzo wymagający, heliotrop potrzebuje odpowiednich warunków, aby zaprezentować spektrum swoich możliwości. Jak zapewnić mu najlepsze stanowisko?

Zobacz też: To ostatnia szansa na uzyskanie dopłaty. Dzisiaj mija ważny termin, ARiMR apeluje

Dzięki tym zabiegom heliotrop będzie piękniejszy, niż kiedykolwiek wcześniej

Podczas sadzenia heliotropu, kluczowy jest wybór stanowiska. Preferuje on miejsca dobrze nasłonecznione. Ekspozycja na słońce wiąże się z koniecznością regularnego podlewania, szczególnie w gorące dni, nie rzadziej niż co dwa–trzy dni. Bez tego roślina może szybko więdnąć. Potrzebuje także żyznego i przepuszczalnego podłoża o odczynie pH około 6,5 a 7. W polskim klimacie heliotrop peruwiański traktowany jest jako roślina jednoroczna — nie jest odporna na mrozy. Można eksperymentalnie próbować przezimować go w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st. C.

Podczas podlewania nie należy moczyć liści i kwiatów heliotropu, ponieważ można w ten sposób narażać go na choroby grzybowe. Dodatkowo, dla jeszcze lepszych efektów warto sporządzić domową odżywkę, która doskonale wspomoże wzrost i ogólną kondycję heliotropu. W tym celu przydadzą nam się skórki z bananów.

Aby przygotować taki naturalny preparat, należy zalać skórkę z jednego banana litrem wody. Po odstawieniu na dwa dni w chłodne i zacienione miejsce, roztwór można wykorzystać do podlewania heliotropu. Zabieg powtarzamy co dwa tygodnie i cieszymy się okazałym egzemplarzem.

Przypominają miniaturowe arbuzy, a to zupełnie co innego. Ludzie zaskakująco porównują ich smak
Na pewno wkładasz to do koszyczka. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest trujące
Obserwuj nas w
autor
Julia Czwórnóg

Redaktorka portalu Rolnik Info. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś