To ostatnia szansa na uzyskanie dopłaty. Dzisiaj mija ważny termin, ARiMR apeluje

Nieustannie rosnące koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego skłaniają do poszukiwania dodatkowych źródeł dofinansowania. Najwięcej mogą zyskać ci rolnicy, którzy stracili wiele — nie tylko przez trudne warunki ekonomiczne. ARiMR apeluje: pozostał tylko jeden dzień do złożenia ważnego wniosku, który przysługuje wielu gospodarzom.
Koszty prowadzenia gospodarstwa są coraz wyższe
Podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2024, laureat konkursu Innowacyjny Farmer 2022, Kamil Wileński podkreślał, że rolnicy obecnie stoją przed ogromnymi wyzwaniami gospodarczymi, rosnącymi kosztami produkcji i nieprzewidywalną przyszłością.
Gospodarstwo musimy rozwijać, tak jak każdy inny biznes - podkreślał Kamil Wileński w rozmowie z portalem farmer.pl

Kosztów prowadzenia produkcji rolniczej jest o wiele więcej, niż można dostrzec na pierwszy rzut oka. Wydatki można podzielić na stałe i zmienne. Koszty stałe to wydatki, które nie zmieniają się w zależności od wielkości produkcji, takie jak raty kredytów, ubezpieczenia czy podatki. Koszty zmienne wiążą się z produkcją i mogą się różnić w zależności od sezonu czy sytuacji na rynku. Zarządzanie tymi kosztami jest kluczowe dla utrzymania rentowności gospodarstwa. Efektywne działania ze strony rolnika, to także starania o dopłaty i dofinansowania. Warto orientować się, skąd i jakie pieniądze nam przysługują.
Podlej tym borówki amerykańskie już w kwietniu. Latem nie nadążysz ze zbiorami Przypominają miniaturowe arbuzy, a to zupełnie co innego. Ludzie zaskakująco porównują ich smakEfektywne zarządzanie gospodarstwem to również zabieganie o dopłaty
Szacuje się, że w naszym kraju działa aktualnie około 1,5 miliona gospodarstw rolnych. Suma powierzchni, na której rolnicy prowadzą swoje działalności, wynosi niemal 15 milionów hektarów. Prowadzenie gospodarstwa wiejskiego to szereg przemyślanych inwestycji, które dzięki ciężkiej pracy i odpowiedniej strategii mogą przynieść długoterminowe korzyści.

Dzięki dotacjom unijnym i krajowym rolnicy mają większe możliwości modernizacji swojego sprzętu, co znacząco wpływa na efektywność produkcji. Inwestycje w nowe technologie, szczególnie w maszyny rolnicze, mogą znacząco obniżyć koszty operacyjne w przyszłości. Kluczowe jest również, aby te inwestycje były dobrze przemyślane i dostosowane do specyfiki danego gospodarstwa.
Aby na bieżąco orientować się w dostępnych dopłatach oferowanych rolnikom, warto obserwować komunikaty Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa — to właśnie tam pojawiają się komunikaty o konkretnych programach i dofinansowaniach w ich ramach. Również dzisiaj ARiMR apeluje: pozostał już tylko jeden dzień na złożenie wniosku o ważne dopłaty dla wielu rolników.
Zobacz też: Tradycja naszych prababek. Zrób to z palmą wielkanocna, a zapewnisz sobie szczęście
ARiMR przypomina o upływającym terminie złożenia wniosków
Kończą się nabory związane z ubiegłorocznymi klęskami żywiołowymi, czyli powodziami i suszami, które dotknęły rolników w wielu regionach kraju. Wnioski można składać do 16 kwietnia 2025 roku tylko wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.
O pomoc dla poszkodowanych w wyniku powodzi, która nadeszła w 2024 roku, ubiegać się mogli rolnicy, którzy ponieśli straty w:
- uprawach;
- zapasach ziemiopłodów;
- paszy dla zwierząt gospodarskich;
- budynkach lub budowlach gospodarskich;
- maszynach,
- urządzeniach oraz wyposażeniu służących do produkcji rolnej;
- zwierzętach gospodarskich (poza pszczołami).
- Wysokość pomocy jest uzależniona od rodzaju szkód i ich skali.
ARiMR podkreśla, że o pomoc mogą ubiegać się również rolnicy, którzy ponieśli straty w zwierzętach, paszy dla nich, budynkach lub budowlach oraz maszynach i urządzeniach służących do produkcji dotyczy wsparcie skierowane do hodowców pszczół, oraz producenci zajmujący się szkółkarstwem.
Kończy się również termin na złożenie wniosków o pomoc, dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane suszą. Wsparcie dotyczy rodzin rolniczych i rolników, którzy nie pozostają w związku małżeńskim. Aby dopłata została przyznana, w ich gospodarstwach wysokość szkód spowodowanych przez susze w 2024 roku powinna zostać obliczona przez aplikację — powinna ona wynieść co najmniej 15% średniej rocznej produkcji, i spowodować obniżenie dochodu o co najmniej 6,4 tys. zł.
Pomoc ta skierowana jest do rolników, którzy w 2024 roku (obliczone za pomocą aplikacji) wyniosły powyżej 30% i wynosi:
- 3000 zł/ha upraw rolnych ze stratą co najmniej 70 proc. plonu;
- 2000 zł/ha upraw rolnych ze stratą co najmniej 50 proc. i mniej niż 70 proc. plonu;
- 1000 zł/ha upraw rolnych ze stratą co najmniej 30 proc. i mniej niż 50 proc. plonu.



































