W tym województwie trwa pryskanie lasów. Wydano specjalny komunikat
Od niedzieli nad województwem opolskim przelatuje samolot, który rozpyla nad lasami preparat owadobójczy. Rozpoczęła się akcja pryskania lasów, mająca na celu ograniczenie liczebności chrabąszczy i larw osnui gwiaździstej. Po zastosowaniu oprysku z powietrza, będzie obowiązywał zakaz wchodzenia na teren danego lasu.
Opolskie: rozpoczęło się rozpylanie oprysków nad lasami
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach poinformowała dwa dni temu o rozpoczęciu akcji pryskania lasów w woj. opolskim.
W województwie opolskim rozpoczęły się opryski lasów w celu ograniczenia liczebności chrabąszczy i larw osnui gwiaździstej - powiedział w niedzielę dla serwisu PAP Remigiusz Brzeziński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach
Za rozpylanie oprysku o nazwie Mospilan 20 SP, będzie odpowiadał samolot Dromader, który wyposażony jest w podskrzydłową aparaturę do aplikacji dawek ultraniskoobjętościowych (ULV).
Opryski nie po by zlikwidować, a zmniejszyć liczebność owadów
Mospilan 20 SP działa na owady kontaktowo i żołądkowo. Substancja aktywna zawarta w oprysku to acetamipryd (200 g/l), który należy do grupy neonikotynoidów cyjanoamidynowych. Rozpryskany bezpośrednio na rośliny, wykazuje działanie owadobójcze poprzez wnikanie do systemu korzeniowo - liściennego.
Zakres i czas prowadzenia oprysków jest dostosowany do pogody i ilości występowania chrabąszcza i larw osnui gwiaździstej. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu to efekt monitoringu konkretnych części lasu. Dzisiaj prowadziliśmy oprysk w okolicy Naroka, gdzie sytuacja wymagała już przeprowadzenia zabiegu. Nie chodzi o totalne wytępienie owadów, a ograniczenie ich populacji do poziomu akceptowalnego, zgodnego ze zrównoważoną gospodarką leśną" - powiedział w niedzielę dla PAP Remigiusz Brzeziński
Aby ograniczyć populację chrabąszcza, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych przeprowadzi opryskiwanie lasów w Nadleśnictwie Brzeg, Olesno, Rudziniec, Strzelce Opolskie, Turawa i Opole. Opryski zwalczające larwy osnui gwiaździstej zaplanowane są w nadleśnictwach Lubliniec oraz Zawadzkie.
Mieszkańcy zostaną powiadomieni o pryskaniu lasów
Lasy Państwowe informują, iż zgodnie z etykietą na oprysku, nie ma okresu prewencji dla ludzi i zwierząt.
Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta (okres prewencji): nie dotyczy. - czytamy w etykiecie Mospilanu
Jeśli chodzi o bezpieczne zbiory roślin z runa leśnego, tutaj obowiązuje okres karencji, a dokładnie 14 dni od ostatniego zastosowania oprysku.
Wszyscy mieszkańcy miejscowości, które sąsiadują z terenami opryskiwanych lasów, zostaną poinformowani o terminie, jak i sposobie wykonania zabiegu. Informacja będzie dotyczyć również okresu obowiązywania zakazu wstępu do lasu . Te obszary, w których przewidziano opryskiwanie, będą oznaczone tablicami ostrzegawczymi.