W Lasach Państwowych trwają kontrole. Postawiono pierwsze zarzuty
Lasy Państwowe zostały poddane weryfikacji prawnej i finansowej, która swoim działaniem obejmuje lata od 2015-2023 roku. Pod lupę wzięto zagadnienia z zakresu gospodarki finansowej. Pierwsze problemy pojawiły się na horyzoncie. Prokuratura wyjaśnia sprzedaż lokali z rezerwuaru LP.
Masowe kontrole w Lasach Państwowych
Od 10 stycznia 2024 r. nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych został Witold Koss. Po zmianie na najwyższym szczeblu, zlecił przeprowadzenie audytu, który ma prześwietlić wystawienie na sprzedaż trzech lokali mieszkalnych w Gdyni.
Rozpoczynając swoją misję, nowe kierownictwo musi poznać rzetelny obraz sytuacji w Lasach Państwowych. Chcemy zmieniać instytucję, kierować ją na drogę zielonej gospodarki. Nie zrobimy tego bez wiedzy, w jakiej zastajemy ją sytuacji – mówi dyrektor generalny Lasów Państwowych
Audyt w Lasach obejmuje lata 2015-2023. W głównej mierze, kontrolom zostanie poddany aspekt prawny i finansowy. Pod lupę wzięto również inne organizacje podlegające pod LP.
Wielki protest rolników. Blokady w całej PolsceW dniu 12 stycznia 2024 r. przekazano regionalnym dyrektorom Lasów Państwowych polecenie zaniechania działań zmierzających do zaciągania zobowiązań obciążających Skarb Państwa oraz wydatkowania środków, które przekraczają zwykły zarząd. Zobowiązano ich również do przekazania dokumentacji niezbędnej do weryfikacji prawnej i finansowej sytuacji zastanej w Lasach Państwowych- tłumaczą LP w oficjalnym komunikacie.
Postępowanie w toku
Chociaż kontrolę odbywają się na wszystkich poziomach organizacyjnych, to najbardziej wnikliwie przyglądają się działalności Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Ośrodka Kultury Leśnej w Głuchowie. W obu tych instytucjach odwołano w styczniu dyrektorów, którzy powiązani byli z partią PiS.
Zagadnienia, które podlegają kontroli to finansowanie ze środków funduszu leśnego działalności innej niż gospodarka leśna prowadzona przez nadleśnictwa. Audytorzy kontrolują umowy zawierane z podmiotami zewnętrznymi. W kręgu ich zainteresowania znajdują się możliwe nieprawidłowości, na temat których w ostatnich miesiącach donosiły media- przekazują Lasy Państwowe
Dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss, podał do informacji ogólnej wiadomość o skierowaniu zawiadomienia do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez trzy osoby, które jak dotąd sprawowały funkcje kierownicze w Lasach. Koss dał do zrozumienia opinii publicznej, że audyt realizuje zewnętrzna kancelaria prawna, by zachować obiektywizm.
Komu przyjrzy sie Prokuratura?
W związku z wykryciem nieprawidłowości w sprawie sprzedaży lokali z zasobu Lasów Państwowych, skierowano do Prokuratury Regionalnej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Józefa Kubicę (byłego dyrektora generalnego LP), Bartłomieja Obajtka (byłego dyrektora regionalnej dyrekcji w Gdańsku) oraz Jana Borkowskiego (byłego nadleśniczego Nadleśnictwa Gdańsk).
Zawiadomienie dotyczy mieszkań należących do LP, których przeznaczenie na sprzedaż daje niesamowita okazję do wykupienia ich, po cenie dużo niższej niż w rzeczywistości. Z takiej okazji korzystali m.in. byli i obecni pracownicy Lasów Państwowych. Jednym z najemców jest wyżej wymieniony Obajtek, który niedawno zawarł umowę przedwstępną na zakup mieszkania po atrakcyjnej cenie.
Kontrolę wykazały przekroczenie uprawnień i narażenie LP na szkody majątkowe, wynoszące ponad 2 300 000 złotych, (jest to zsumowana wartość wszystkich nieruchomości). Z doniesień Lasów Państwowych wynika, że reforma polityki mieszkaniowej oraz zasady zbywania lokali mieszkalnych, które należą do LP, jest teraz najważniejszym priorytetem sprawujących aktualnie najwyższe funkcje kierownicze w tej instytucji.