Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Z czego żyją rolnicy? Wielu będzie zdziwionych. Dopłaty unijne to nie wszystko
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 30.04.2024 12:24

Z czego żyją rolnicy? Wielu będzie zdziwionych. Dopłaty unijne to nie wszystko

zielony ciągnik, trzymanie banknotów
fot. ilustracyjne Pixabay/8578512, materiały własne

Podczas strajków rolniczych i przy okazji proponowania przez rząd wszelkiej pomocy finansowej rolnikom, często pojawiały się sugestie, że rolnictwo utrzymuje się jedynie z dopłat unijnych. Okazuje się, że to mit. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, jakie są realia.

Polskie rolnictwo utrzymuje się ze środków własnych

Ostatnio coraz częściej polscy rolnicy spotykają się z opinią, że bez dotacji i dofinansowań rządowych, rolnictwo nie miałoby racji bytu. Jednakże dane z marca tego roku, opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że jest zgoła inaczej.

GUS przeprowadził badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych w II półroczu 2023 r., z którego wynika, iż:

  • 53,6% użytkowników gospodarstw rolnych wskazało jako główne źródło finansowania swoich gospodarstw środki własne - gospodarstwa o powierzchni do 30 ha;
  • 39,8% użytkowników gospodarstw rolnych wskazało jako główne źródło finansowania gospodarstw dotacje unijne - gospodarstwa o powierzchni od 2 ha do 14,99 ha;
  • 6,6% użytkowników gospodarstw rolnych skorzystało z kredytów preferencyjnych i komercyjnych - gospodarstwa o powierzchni powyżej 20 ha.
     
Odjechał ciągnikiem z gospodarstwa. Maszyna była warta krocie

Na co rolnicy przeznaczają środki finansowe

GUS postanowił przebadać rolników pod kątem przeznaczenia posiadanych środków finansowych. Sytuacja w 2023 roku była następująca:

  • 51,9% użytkowników gospodarstw rolnych przeznaczyło posiadane środki finansowe na wydatki związane z prowadzeniem swojej działalności rolniczej;
  • 13,6% gospodarstw rolnych wskazało, że środki finansowe przeznaczają na inwestycje.

Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi gospodarstw rolnych w 2023 roku, było dla 51% kierujących gospodarstwami rolnymi wsparcie unijne

Dla 13,3% gospodarstw o zakresie wielokierunkowym oraz 11,1% gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną, to właśnie kredyty preferencyjne pozwoliły czynnie rozwijać swoją działalność gospodarczą. 

Jedynie 46,9% opinii kierujących gospodarstwami rolnymi nie wskazało żadnych czynników sprzyjających rozwojowi gospodarstw.
 

Co ograniczało rozwój gospodarstw w 2023 roku?

Główny Urząd Statystyczny w tej edycji badania sprawdził również, co ograniczało rozwój gospodarstw rolnych w roku 2023. Wyniki pokazują jasno:

  • zbyt niskie ceny zbytu - (21,7% ogółu gospodarstw wobec 18,1% w 2022 r.) 
  • zbyt wysokie koszty produkcji - (21,1% wobec 26,5% w 2022 r.)

Najwięcej opinii w badaniu GUS wyrazili kierujący gospodarstwami ukierunkowanymi na produkcję zwierzęcą, a także gospodarstwa wielokierunkowe.

Pozostałe czynniki ograniczające wskazało 32,0% ogółu gospodarstw, w tym najczęściej wskazywane były trudności ze zbytem - czytamy w publikacji Głównego Urzędu Statystycznego