wiatrak
Facebook / Urząd Gminy Nowe
Autor Magdalena Więckowska - 8 Marca 2021

Zabytkowy wiatrak strawiony przez ogień. Ogromna strata gminy Nowe

Gmina Nowe straciła w wyniku pożaru jeden ze swoich najcenniejszych obiektów - liczący 150 lat wiatrak. Budowla wyróżniała się na tle lokalnego krajobrazu, jednakże żywioł i niekorzystne warunki pogodowe sprawiły, że skala zniszczeń okazała się być ogromna.

Wiatrak był murowany, a na jego szczycie znajdowała się drewniana konstrukcja dachowa. Cały budynek mierzył około 16 metrów wysokości.

Wiatrak strawiony przez niszczycielski ogień

Gmina Nowe będzie musiała odnaleźć się w rzeczywistości bez swojego charakterystycznego, ukochanego przez lokalną społeczność wiatraka. Nowe jest małym miastem położonym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiatrak liczący 150 lat był pamiątką rolniczych tradycji i pomnikiem lokalnej historii. Zgłoszenie o pojawieniu się ognia w budowli straż pożarna otrzymała w nocy z soboty na niedzielę (6-7 marca 2021 roku).

Do gaszenia budynku zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej. W momencie przyjazdu strażaków, w ogniu stała już murowana konstrukcja, która zaczęła zajmować stopniowo drewnianą konstrukcję dachową.

Indie: w żołądku ciężarnej krowy znaleziono 70 kg odpadów. Skala zjawiska jest ogromnaIndie: w żołądku ciężarnej krowy znaleziono 70 kg odpadów. Skala zjawiska jest ogromnaCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Dalsze szczegóły zdarzenia

Jak podaje Radio Zet, akcja gaśnicza trwała w sumie trzy godziny. Działania straży pożarnej były niestety utrudnione ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Ratując budynek, użyto m.in. wozów z wysokimi drabinami - mimo to ogień doprowadził do całkowitego zniszczenia dachu i drewnianych części wiatraka.

Choć straty szacuje się na około milion złotych, to być może odbudowa zabytkowej budowli nie będzie całkowicie wykluczona - ceglana podstawa została bowiem częściowo ocalona. Również burmistrz Nowego Czesław Woliński w komunikacie na facebookowym profilu gminy napisał:

- Zniszczenie zabytku jest ogromną stratą. W ramach posiadanych kompetencji i możliwości będę wspierał wszystkie działania mające na celu odbudowę wiatraka.

Burmistrz dodał:

- Pragnę przekazać słowa uznania i podziękowania za sprawną akcję służbom ratunkowym, w szczególności strażakom. Wszyscy wykazali się prawdziwą ofiarnością i profesjonalizmem. Zawiadomione zostały już służby ochrony zabytków. Ze względu na skalę zniszczeń i sytuację własnościową wiatraka nie jestem w stanie określić przyszłości obiektu. Nie dopuszczam jednak myśli, by zniknął on z naszego krajobrazu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: Facebook / Urząd Gminy Nowe, Radio Zet

Następny artykuł