RolnikInfo.pl
wiatrak

Facebook / Urząd Gminy Nowe

Zabytkowy wiatrak strawiony przez ogień. Ogromna strata gminy Nowe

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Gmina Nowe straciła w wyniku pożaru jeden ze swoich najcenniejszych obiektów - liczący 150 lat wiatrak. Budowla wyróżniała się na tle lokalnego krajobrazu, jednakże żywioł i niekorzystne warunki pogodowe sprawiły, że skala zniszczeń okazała się być ogromna.

Wiatrak był murowany, a na jego szczycie znajdowała się drewniana konstrukcja dachowa. Cały budynek mierzył około 16 metrów wysokości. 

Wiatrak strawiony przez niszczycielski ogień

Gmina Nowe będzie musiała odnaleźć się w rzeczywistości bez swojego charakterystycznego, ukochanego przez lokalną społeczność wiatraka. Nowe jest małym miastem położonym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiatrak liczący 150 lat był pamiątką rolniczych tradycji i pomnikiem lokalnej historii. Zgłoszenie o pojawieniu się ognia w budowli straż pożarna otrzymała w nocy z soboty na niedzielę (6-7 marca 2021 roku).

Do gaszenia budynku zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej. W momencie przyjazdu strażaków, w ogniu stała już murowana konstrukcja, która zaczęła zajmować stopniowo drewnianą konstrukcję dachową.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Dalsze szczegóły zdarzenia

Jak podaje Radio Zet, akcja gaśnicza trwała w sumie trzy godziny. Działania straży pożarnej były niestety utrudnione ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Ratując budynek, użyto m.in. wozów z wysokimi drabinami - mimo to ogień doprowadził do całkowitego zniszczenia dachu i drewnianych części wiatraka.

Choć straty szacuje się na około milion złotych, to być może odbudowa zabytkowej budowli nie będzie całkowicie wykluczona - ceglana podstawa została bowiem częściowo ocalona. Również burmistrz Nowego Czesław Woliński w komunikacie na facebookowym profilu gminy napisał: 

- Zniszczenie zabytku jest ogromną stratą. W ramach posiadanych kompetencji i możliwości będę wspierał wszystkie działania mające na celu odbudowę wiatraka.

Burmistrz dodał: 

- Pragnę przekazać słowa uznania i podziękowania za sprawną akcję służbom ratunkowym, w szczególności strażakom. Wszyscy wykazali się prawdziwą ofiarnością i profesjonalizmem. Zawiadomione zostały już służby ochrony zabytków. Ze względu na skalę zniszczeń i sytuację własnościową wiatraka nie jestem w stanie określić przyszłości obiektu. Nie dopuszczam jednak myśli, by zniknął on z naszego krajobrazu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: Facebook / Urząd Gminy Nowe, Radio Zet

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

policja

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest

Czytaj więcej >
puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Czytaj więcej >
rolnik

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Czytaj więcej >
grunty - rolnicy

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

Czytaj więcej >