Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Historia

Historia

Historia – nauka humanistyczna i społeczna, która zajmuje się badaniem przeszłości, a w znaczeniu ścisłym badaniem działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw, w odróżnieniu od prehistorii, archeologii, antropologii lub historii naturalnej.

zmiana czasu na zimowy
16.10.2024 11:55 Znowu pośpimy godzinę dłużej. Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2024 roku?

Jednych to drażni, innych raduje. Nadchodzi zmiana czasu z letniego na zimowy. Choć ta czynność jest dla nas Polaków tradycją, to jednak pojawia się coraz więcej głosów przeciwnych przestawianiu wskazówek zegara. Co oznacza dla nas przejście na tryb zimowy? Zobacz, kiedy wypada ostatnia w tym roku zmiana czasu. 

sklep mięsny
22.08.2024 17:28 Przez inflację pogubiliśmy patriotyzm konsumencki. Teraz liczy się tylko cena

Zakład Mięsny "Wierzejki" to niewielka rodzinna firma z wieloletnią tradycją, zajmująca się ubojem, rozbiorem i sprzedażą mięsa, a także produkcją wędlin i wyrobów garmażeryjnych. Jest to też firma, która jako jedna z niewielu przetrwała lata 90' oraz wstąpienie do Unii Europejskiej, przy czym nie utraciła tradycji i nie uległa modzie na ulepszanie smaku wyrobów mięsnych. O tym jak powstała marka "Wierzejki" i jak do dziś dnia funkcjonują zakłady opowiada Adam Zdanowski, współwłaściciel zakładów mięsnych. 

świeczka, Daniel Zadworny
19.08.2024 21:07 Nie żyje wójt gminy Dywity. Zmarł nagle podczas rodzinnego wyjazdu, miał 46 lat

W sobotę 17 sierpnia zmarł Daniel Zadworny. O nagłej śmierci wójta gminy Dywity, poinformował w mediach społecznościowych Urząd Gminy Dywity. 46-letni wójt wyjechał z rodziną na zagraniczne wakacje, wtedy stała się ta tragedia. Nie podano przyczyny śmierci, wiadomo jedynie, że doszło do niej nagle.

Andrzej Lepper
05.08.2024 12:14 13. rocznica śmierci Andrzeja Leppera. Działacze Samoobrony chcą uhonorować pamięć o zmarłym, złożyli już wniosek

Dziś mija 13 roczna śmierci działacza Samoobrony Andrzeja Leppera. W niedzielę z tej okazji odbyła się msza św. w kościele w miejscowości Krupy. Udział w niej wzięła rodzina zmarłego oraz działacze Samoobrony. Potem wszyscy udali się na pobliski cmentarz i tam złożyli kwiaty na grobie Leppera. Koledzy partyjni chcą upamiętnić polityka, dlatego złożyli wniosek o nazwanie ronda imieniem Andrzeja Leppera. 

zakuty w kajdanki
29.07.2024 10:35 32-latek ostrzelał budynek KRUS i szkołę. Wpadł w ręce kryminalnych

Na początku ubiegłego tygodnia do dyżurnego żyrardowskiej komendy wpłynęło zgłoszenie o ostrzelaniu szyb budynku należącego w części do KRUS oraz Prokuratury Rejonowej. Nazajutrz okazało się, że w identyczny sposób zostały uszkodzone szyby budynku Szkoły Podstawowej nr 7 w Żyrardowie. Policjanci zatrzymali odpowiedzialnego za wyrządzenie szkód 32-latka. Podwód, dla którego strzelał do obu budynków jest zadziwiający. 

snopki słomy
17.07.2024 13:22 W tej wsi czas się zatrzymał, a na polu jest jak dawniej. Tak wyglądały kiedyś żniwa

Dziś już tylko nieliczni pamiętają te czasy, kiedy w okresie żniw wychodziło się w pole całymi rodzinami, trzymając w rękach kosy i sierpy. Do koszenia kosami zaangażowani byli mężczyźni, sierpy obsługiwały również kobiety. Odkoszone łany zboża odbierano sierpami, a następnie powrósłem ze słomy obwiązywano tzw. snopek. Kilkanaście snopków stawiano w kopki. Dzisiaj takie widoki to rzadkość, choć w miejscowości Trzemosna w woj. świętokrzyskim czas jakby się zatrzymał i powracają wspomnienia z dzieciństwa. 

maszyny rolnicze
19.06.2024 16:30 Wyższe ceny za badanie techniczne pojazdów. Podwyżki dotkną również rolników

Cena za badanie techniczne pojazdów od 20 lat pozostaje niezmienna. Taki stan rzeczy nie jest na rękę właścicielom stacji kontroli pojazdów, którzy oczekują waloryzacji opłat. W tym celu udali się z apelem do Ministerstwa Infrastruktury. Resort szuka idealnych rozwiązań zarówno dla przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, jak i dla właścicieli aut oraz ciągników. O jakiej kwocie za przegląd mowa? Zobaczcie sami. 

Rolnicy. Podlasie
25.05.2024 16:47 "Rolnicy. Podlasie". Szampan i złote konfetti w Plutyczach. Andrzej świętuje

Zakończyło się ogromne przedsięwzięcie na podwórku Andrzeja i Gienka Onopiuków w Plutyczach. Po ich wiecznie zabłoconym podwórku nie ma ani śladu. Modernizacja obejścia znanych rolników była filmowana, a widzowie mogli podziwiać prace na kanale Focus TV oraz na kanale Gienek i Andrzej Plutycze na YouTube. Kolejny zwiastun "Rolnicy. Podlasie" ukazuje uroczyste świętowanie zakończenia prac. Szampan lał się strumieniami, a wstęgę na bramie przeciął sam Andrzej.

Fasolka szparagowa
23.05.2024 08:41 Ile kosztuje fasola szparagowa? Jej ceny są coraz bardziej przystępne

Z dnia na dzień zauważamy wzrost dostępności krajowych warzyw na giełdzie i w sklepach. W większości jednak pochodzą one spod osłon, co prowadzi do wyższych kosztów produkcji. Ta zasada nie dotyczy jednak fasolki szparagowej, której ceny już zaczęły spadać. Pierwsza fasolka pojawiła się w sprzedaży w połowie kwietnia, wówczas kosztowała blisko 75 zł/kg. Jaka jest aktualna cena za kilogram fasolki?

Dawid Noweta
10.03.2024 20:37 Dawid z "Rolnika" zapomniał o Martynie? Pokazał nową dziewczynę

Siódma edycja "Rolnik szuka żony" była bardzo emocjonująca. Wszystko za sprawą Dawida i jego trzech wybranek. Rolnik nie ukrywał emocji, kiedy pierwsza z jego potencjalnych wybranek sama opuściła program, a kolejna, która ewidentnie wpadła w oko Dawidowi, postanowiła zakończyć randkę i zrezygnować z dalszego udziału w programie. To był cios dla Dawida. Ostatnio jednak pokazał się z inna dziewczyną. To znaczy, że wyleczył się już z Martyny?

ciągnik Ursus
04.03.2024 20:51 To koniec ery Ursusa. Marka krajowa do licytacji

To już koniec działalności znanej w Polsce marki ciągników i silników. Majątek firmy Ursus w przyszłym tygodniu zostanie poddany pod licytację. Do upadłości firmy przyczyniły się trwające od lat problemy finansowe, w tym zagraniczną konkurencję, która doprowadziła do sytuacji kryzysowej. Czy potencjalny nabywca ponownie przywróci świetność polskiej marce?  

łąka
19.03.2022 02:40 Kosił trawę na łące. Nagle oczom rolnika ukazał się zaskakujący widok

Podczas prac polowych często dochodzi do ciekawych i zaskakujących odkryć, które uchylają - zdawałoby się, że zamknięte już - drzwi do przeszłości. Tym razem na posesji we wschodniej Polsce podczas koszenia trawy na łące rolnik znalazł pistolet. Gdy mężczyzna przyszedł na komisariat policji, by zgłosić znalezienie nietypowego przedmiotu, okazało się, że jest to zabytkowy Browning pochodzący z około 1900 roku. Okruchy przeszłości ukryte między źdźbłami trawW środę 30 czerwca 2021 roku policjanci z Włodawy opublikowali na swojej oficjalnej stronie internetowej informację dotyczącą znalezienia zabytkowego pistoletu na jednej z rolniczych posesji w gminie Włodawa na terenie województwa lubelskiego. Wszystko zaczęło się od rutynowego koszenia łąki - rolnik, który pracował na opisywanym terenie, w pewnym momencie trafił na niewielki, metalowy obiekt. Okazała się nim być nietypowa broń. Co ciekawe, 46-letni rolnik po dniu pracy odłożył pistolet na półkę i zapomniał o nim na całe dwa miesiące. Po tym czasie zdecydował, że sprawę należy zgłosić na policję.

rolnik
19.03.2022 02:40 Rolnik znalazł na polu dziwny przedmiot. Przyjechała policja

Podczas prac polowych rolnicy nierzadko trafiają na przedmioty, które wprawiają w osłupienie okolicznych świadków. Jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim, rolnik z miejscowości Krekole znalazł na swoim polu tajemniczy przedmiot, którym okazał się być stary pocisk artyleryjski. Do gospodarstwa przyjechali funkcjonariusze policji, aby zabezpieczyć niewybuch do momentu przyjazdu saperów. Niespodzianka na polu rolnika Redakcja Rolnik Info nie po raz pierwszy informuje swoich czytelników o akcjach policji, która pomaga w zabezpieczaniu niewybuchów znajdowanych na polach rolników. Do tego typu sytuacji doszło w poniedziałek 28 czerwca 2021 roku w miejscowości Krekole, w gminie Kiwity, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Pracujący na polu rolnik w pewnym momencie natknął się na znajdujący się w ziemi podłużny, metalowy przedmiot. Co warte podkreślenia, gospodarz zachował się we wzorowy sposób - nie próbował przenosić znaleziska na własną rękę, lecz o zdarzeniu poinformował lokalną policję.

wiatrak
19.03.2022 02:37 Zabytkowy wiatrak strawiony przez ogień. Ogromna strata gminy Nowe

Wiatrak był murowany, a na jego szczycie znajdowała się drewniana konstrukcja dachowa. Cały budynek mierzył około 16 metrów wysokości. Wiatrak strawiony przez niszczycielski ogieńGmina Nowe będzie musiała odnaleźć się w rzeczywistości bez swojego charakterystycznego, ukochanego przez lokalną społeczność wiatraka. Nowe jest małym miastem położonym na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Wiatrak liczący 150 lat był pamiątką rolniczych tradycji i pomnikiem lokalnej historii. Zgłoszenie o pojawieniu się ognia w budowli straż pożarna otrzymała w nocy z soboty na niedzielę (6-7 marca 2021 roku). Do gaszenia budynku zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej. W momencie przyjazdu strażaków, w ogniu stała już murowana konstrukcja, która zaczęła zajmować stopniowo drewnianą konstrukcję dachową. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]

Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe
19.03.2022 02:36 Leśnicy wykopali starą kankę na mleko. W środku znaleźli historyczny skarb

Leśnicy określili kankę jako kapsułę czasu. Okazuje się bowiem, że jej właściciel - Gerhard Liedtke - urodził się w 1915 roku, a swoje osobiste rzeczy zakopał w ziemi w celu ukrycia swojej tożsamości. Niesamowita "kapsuła czasu" w Nadleśnictwie KarnieszewiceZiemia kryje wiele tajemnic, a wiele z nich odkrywanych jest nie przez zespoły archeologów, a zwykłych, przypadkowych ludzi. Rolnicy nierzadko znajdują niewybuchy z czasów drugiej wojny światowej na polach, a także artefakty dokumentujące zamierzchłą historię. Tym razem doszło do przypadkowego i wyjątkowo zaskakującego odkrycia - podczas spulchniania ziemi w Nadleśnictwie Karnieszewice, leśnicy wykopali starą, zardzewiałą kankę na mleko. W niej znaleźli szereg przedmiotów: mapy, kaburę, czapkę, książeczkę wojskową, list, a także akt nadania orderu za męstwo na polu walki i sukcesy dowódcze – Krzyż Żelazny II klasy i Czarną Odznakę za Rany.Właściciel przedmiotów, Gerhard Liedtke, był bowiem leśnikiem, który - gdy rozpoczęła się wojna - został zwerbowany do Wehrmachtu. Tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej mieszkał w okolicach Ełku i pracował jako leśnik w miejscowości, która obecnie nazywa się Mleczków. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-5]Mężczyzna miał żonę Christel, a także córkę, która urodziła się w 1944 roku w Olsztynie. Swoje osobiste rzeczy zakopał w ziemi, by ukryć swoją tożsamość i uchronić siebie od ewentualnych kłopotów. Nie wiadomo, jakie są dalsze losy Gerharda Liedtke - jego historię badać będą eksperci z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, a eksponaty wkrótce będzie można oglądać w lokalnym muzeum.

zakopane ziemia
17.05.2021 02:00 Na wiejskim podwórku znaleziono zakopane ludzkie szczątki. Historyczne odkrycie

O historycznym odkryciu z czasów II wojny światowej poinformowali archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST. Ziemia, w której kryją się tajemnice z przeszłościZiemia, o czym doskonale wiedzą rolnicy, kryje wiele tajemnic - podczas codziennych prac polowych w glebie można znaleźć nie tylko kamienie, ale również artefakty z bardziej lub mniej zamierzchłej przeszłości. Na portalu Rolnik Info co jakiś czas pojawiają się informacje dotyczące nowych odkryć, które zostały poczynione na terenach wiejskich. Tym razem naukowcy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST znaleźli na jednym ze skotnickich podwórek ludzkie szczątki. Do odkrycia doszło 14 maja 2021 roku we wsi Skotnica w powiecie oleskim na terenie województwa opolskiego. Jak przekazują archeolodzy na swoim facebookowym profilu, we wspomnianej miejscowości były prowadzone prace ekshumacyjne. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-11]W pewnym momencie w narożniku jednego z podwórek naukowcy natknęli się na grób. Okazało się, iż mogiła skrywała szczątki dwóch mężczyzn - niemieckich żołnierzy.

saperzy policja pocisk
28.04.2021 02:00 Wielkopolska: na łące odkryto zadziwiającą pamiątkę z przeszłości

Jak przekazują służby, jest to największy dotychczas znaleziony pocisk tego typu. Bez wątpienia pochodzi on z czasów drugiej wojny światowej. Pocisk na łąceRedakcja portalu Rolnik Info nie pierwszy raz informuje o przedziwnych, zaskakujących, a niekiedy również niebezpiecznych znaleziskach na obszarach wiejskich. Pociski artyleryjskie są często wykopywane podczas prac polowych - tym razem niewybuch został jednak znaleziony na łące. Komunikat na oficjalnym portalu gnieźnieńskiej policji podaje, iż zgłoszenie o znalezieniu podejrzanego, metalowego obiektu dotarło do dyżurnego 21 kwietnia 2021 roku.Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie najprawdopodobniej domyślali się, że będą mieli do czynienia z pociskiem - na miejsce wysłano policjantów specjalizujących się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-10]Okazało się, że zgłoszone przez świadka znalezisko to pocisk artyleryjski o kalibrze 150 mm. Z komunikatu dowiadujemy się, iż jest to broń o efekcie odłamkowo-burzącym i pochodzi z czasów drugiej wojny światowej. Jak to możliwe, że na łące w powiecie gnieźnieńskim znajdował się tak niebezpieczny przedmiot? Okazuje się, iż miejsce odkrycia znajduje się niedaleko od rampy przeładunkowej III Rzeszy na wschodni front. Przedmiot musiał wobec tego zgubić się przy przeładunku i - zapewne częściowo zakopany - przetrwał w zapomnieniu do naszych czasów.