RolnikInfo.pl
nawozy

pixabay.com

Wiceminister Bartosik zapowiedział wystosowanie pisma do UOKiK ws. cen nawozów

15 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wiceszef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik zapowiedział, że do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostanie wysłane pismo z prośbą o dokładne zbadanie sytuacji cenowej na rynku nawozów sztucznych.

Choć ceny nawozów są coraz wyższe, to rolnicy nie mogą liczyć w tym zakresie na dopłaty - prawo unijne zabrania bowiem wspierania zakupu środków niezbędnych do produkcji rolnej.

Ryszard Bartosik o wniosku do UOKiK ws. cen nawozów

Jednym z najgorętszych tematów ostatnich dni w sektorze rolnictwa są drastycznie rosnące ceny nawozów sztucznych. Rolnicy zaznaczają, że coraz wyższe koszty produkcji żywności stawiają pod znakiem zapytania kwestię płynności finansowej setek gospodarstw w Polsce.

Głos w sprawie wysokich cen nawozów sztucznych zabrał wiceszef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, który w czwartek 14 października 2021 roku w Sejmie zapowiedział wystosowanie pisma do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Jak zaznaczył polityk, celem wniosku do UOKiK ma być prośba o dokładne sprawdzenie powodów, dla których opisywane produkty odnotowują tak wysokie stawki rynkowe.

sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

CZYTAJ DALEJ

Trudne czasy dla rolników

Ryszard Bartosik dał do zrozumienia, że państwowa pomoc rolnikom w postaci dopłat do nawozów nie jest możliwa - unijne prawo zabrania bowiem wspieranie zakupu środków do produkcji rolnej.

Jak zaznaczył wiceszef MRiRW, ceny nawozów są silne uzależnione od ceny gazu ziemnego i wzrostu popytu na nawozy w skali globalnej. W ostatnim czasie zauważalne są również podwyżki cen paliw i wynagrodzeń.

W mijającym tygodniu swoje niezadowolenie wobec polityki państwa w sprawie sytuacji na rynku nawozów wyrazili członkowie Agrounii, którzy zablokowali tory w jednej z podkarpackich miejscowości. Trasa kolejowa w Woli Baranowskiej prowadzi na Ukrainę, gdzie transportowane są nawozy produkowane w Polsce.

Zwolennicy ruchu rolniczego zaznaczyli:

- Agrounia zablokowała tory, z których codziennie na Ukrainę wyjeżdżają tysiące ton polskich nawozów. Właśnie dziś, gdy polskim rolnikom ich brakuje lub muszą je kupować za gigantyczne ceny. Od kilku tygodni ceny mocznika, saletry czy polifoski szaleją. Rząd, spółki Skarbu Państwa nie robią nic, by naprawić sytuację. 

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Ceny benzyny przekroczyły 6 zł/l. Wartość gazu rośnie

  • Blokada torów przez działaczy Agrounii. „Nie wyjedzie stąd ani jedna tona nawozu”

  • Dramat na drodze. Traktorzysta potrącił rowerzystę

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: farmer.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

biedronka sadownicy jabłka

Ceny

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >
sadownicy

Ceny

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych

Czytaj więcej >
mrirw nawozy ceny

Ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych

Czytaj więcej >
warzywa

Ceny

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"

Czytaj więcej >
mrirw ceny minimalne

Ceny

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw

Czytaj więcej >
grzyby

Ceny

Tegoroczne ceny grzybów. Kurki już za 60 złotych za kilogram

Czytaj więcej >