Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Urząd Ochrony Konkurencji I Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji I Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - UOKiK, polski urząd antymonopolowy.

nawozy
19.03.2022 02:44 Wiceminister Bartosik zapowiedział wystosowanie pisma do UOKiK ws. cen nawozów

Wiceszef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik zapowiedział, że do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostanie wysłane pismo z prośbą o dokładne zbadanie sytuacji cenowej na rynku nawozów sztucznych. Choć ceny nawozów są coraz wyższe, to rolnicy nie mogą liczyć w tym zakresie na dopłaty - prawo unijne zabrania bowiem wspierania zakupu środków niezbędnych do produkcji rolnej. Ryszard Bartosik o wniosku do UOKiK ws. cen nawozówJednym z najgorętszych tematów ostatnich dni w sektorze rolnictwa są drastycznie rosnące ceny nawozów sztucznych. Rolnicy zaznaczają, że coraz wyższe koszty produkcji żywności stawiają pod znakiem zapytania kwestię płynności finansowej setek gospodarstw w Polsce. Głos w sprawie wysokich cen nawozów sztucznych zabrał wiceszef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, który w czwartek 14 października 2021 roku w Sejmie zapowiedział wystosowanie pisma do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.Jak zaznaczył polityk, celem wniosku do UOKiK ma być prośba o dokładne sprawdzenie powodów, dla których opisywane produkty odnotowują tak wysokie stawki rynkowe.

uokik
19.03.2022 02:42 UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Sadownicy specjalizujący się w produkcji jabłek przeżywają trudny czas, bowiem w wielu skupach oferowane ceny za ich towary są porażająco niskie i nie dają im możliwości godnego zarobku. Wskutek wielu zgłoszeń oburzonych rolników do akcji wkroczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Zapowiedziano, że ze względu na napływające informacje o zaniżanych cenach towarów UOKiK ma przeprowadzić szereg kontroli w punktach skupu jabłek na terenie całego kraju. UOKiK będzie kontrolować ceny w skupach jabłekTegoroczne lato powoli przechodzi do historii, a jego miejsce zajmuje jesień, która kojarzy się m.in. ze zbiorem jabłek. Niestety, sadownicy nie mają powodów do radości - wszystko przez to, że oferowane ceny w skupach nie gwarantują im praktycznie żadnych zysków. Jak podaje portal sadnowoczesny.pl, prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski otrzymał również informacje od różnych producentów jabłek o tym, iż dwie duże sieci handlowe próbowały wymusić dostawy jabłek po zaniżonych cenach. Ze względu na pogłębiający się trend wykorzystywania przewagi kontraktowej i skargi rolników, do sprawy wkroczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Zapowiedziano, że w skupach jabłek na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone kontrole cen.

sklep
19.03.2022 02:39 Rolnicy oszukani? Znany sklep pod lupą UOKiK, niepokojące doniesienia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z uwagą przygląda się jednej z popularnych sieci sklepów spożywczych - Kaufland. Istnieją bowiem podejrzenia, że Kaufland wykorzystywał swoją przewagę kontraktową, narażając producentów żywności na straty finansowe. UOKiK prowadzi obecnie postępowanie przeciwko sieci sklepów Kaufland, badając ewentualne uchybienia prawne, których dopuszczano się wobec dostawców żywności. UOKiK wszczął postępowanie wobec KauflanduRolnicy niejednokrotnie wskazywali na szereg niesprawiedliwości, których doznają ze strony wielkich sieci sklepów spożywczych - na ich ustach najczęściej pojawia się hasło przewaga kontraktowa. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec spółki Kaufland Polska Markety podejrzewając, że wykorzystuje ona swoją przewagę wobec rolników. W jaki sposób miałoby dochodzić do takich sytuacji? UOKiK spostrzegł, że Kaufland ustalał warunki z częścią dostawców żywności po rozpoczęciu roku - w praktyce oznacza to, że aż do momentu podpisania umowy producent dostarczał produkty nie wiedząc, jakie są szczegółowe warunki współpracy i ile w rzeczywistości zarobi. Co gorsza, w umowie, którą mieli otrzymywać niektórzy rolnicy, sieć sklepów Kaufland miała naliczać wsteczne rabaty, co przyczyniało się do nieoczekiwanych strat finansowych producentów żywności.

UOKiK - Tomasz Chróstny
19.03.2022 02:39 Umowy zawierane z rolnikami wzbudziły zastrzeżenia. Prezes UOKiK wszczął postępowanie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chrósny wszczął postępowanie w sprawie spółki Cefetra Polska. Jak się okazuje, mogło dojść do nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Cefetra Polska, jak można przeczytać na ich oficjalnej stronie internetowej, należy do międzynarodowego koncernu BayWa i jest dostarczycielem surowców rolnych dla przemysłu paszowego, spożywczego i paliwowego. Spółka jest jednym z krajowych liderów w handlu zbożem, każdego roku sprzedając około miliona ton produktów rolnych.

UOKiK - przewaga kontraktowa Polish Agri
03.05.2021 02:00 UOKiK zarzuca spółce wykorzystywanie przewagi kontraktowej. PolishAgri odpiera zarzuty

Jak wynika z ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), spółka PolishAgri, która hurtowo skupuje różne gatunki, zawierała umowy, krzywdzące dostawców. Rolników zobowiązywano do dostaw także w przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających wykonanie kontraktu, a nawet niezależnych od rolnika. Na podstawie dowodów prezes UOKiK postawił spółce PolishAgri zarzuty nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: W zgromadzonym materiale dowodowym znalazły się informacje, że spółka obciąża rolników nadmiernym ryzykiem związanym z realizacją umowy, czyli żąda realizacji dostaw nawet w sytuacji, gdy doszło do niezależny od nich sytuacji (warunki klimatyczne, żywioły, kataklizmy). - Zasady dobrych obyczajów w łańcuchu dostaw żywności wymagają uwzględnienia ryzyka, jakie ponoszą rolnicy. Stosowany przez spółkę mechanizm odpowiedzialności może być szczególnie dotkliwy dla tych gospodarstw, które dostarczają wyłącznie produkty z własnej działalności- przekazał Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Biedronka supermarket
26.04.2021 02:00 60 mln złotych kary dla Biedronki. Wszystko przez wprowadzanie konsumentów w błąd

Powodem sankcji wobec Biedronki jest długotrwałe wprowadzanie konsumentów w błąd: warzywa i owoce były oznaczane etykietami, które nie wskazywały ich rzeczywistego kraju pochodzenia. Możliwe, że wiele osób, będąc przekonanymi, iż wspiera polskie rolnictwo, kupowało zagraniczną żywność. Dotkliwa kara dla BiedronkiCzy Biedronka nauczy się na błędach z przeszłości i od teraz będzie opatrywała warzywa i owoce etykietami z prawdziwymi danymi dotyczącymi kraju pochodzenia produktów? Miejmy nadzieję, że tak - trudno bowiem przejść obojętnie wobec kary 60 milionów złotych, jaką UOKiK nałożył na popularny dyskont. Sieć z wesołym owadem w logo prowadziła dość niewesoły proceder - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na postawie badań Inspekcji Handlowej dowiódł, że nieprawidłowości dotyczące błędnego oznacza kraju pochodzenia owoców i warzyw wystąpiły aż w 27,8% sklepów sieci. Jest to bardzo duża skala zjawiska i trudno tutaj mówić o pojedynczej sytuacji czy ludzkim błędzie. Polscy rolnicy z pewnością mogą czuć się oszukani - wielu konsumentów chcących wspierać rodzime rolnictwo wybierało tak naprawdę produkty zagraniczne. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-8]Co więcej, Biedronka od pewnego czasu szczyciła się akcjami na rzecz polskich producentów żywności, m.in. w akcji Kupuj co polskie. Na końcu każdego paragonu konsument może zobaczyć, ile pieniędzy wydał na krajowe produkty. Czy jednak po systematycznym wprowadzaniu klientów w błąd akcje pokroju Kupuj co polskie nie brzmią nieco groteskowo? Zaufanie klientów Biedronki z pewnością spadło - czy można bowiem w ogóle wierzyć sklepowym etykietom?