RolnikInfo.pl
agrounia

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Blokada torów przez działaczy Agrounii. „Nie wyjedzie stąd ani jedna tona nawozu”

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Działacze Agrounii po raz kolejny wyrażają swój sprzeciw wobec rosnących cen nawozów sztucznych produkowanych w Polsce. W tym celu zablokowano tory prowadzące z województwa podkarpackiego na Ukrainę.

Lider Agrounii odniósł się do celu blokady torów kolejowych w Woli Baranowskiej:

- Nie wyjedzie stąd ani jedna tona nawozu.

Agrounia blokuje tory kolejowe na Podkarpaciu. Kolejna odsłona protestów ws. cen nawozów

W czwartek 14 października 2021 roku Agrounia poinformowała o blokadzie torów kolejowych, które stanowią trasę wywozu nawozów z polskich fabryk na teren Ukrainy.

Tym samym członkowie Agrounii protestują przeciwko wysokim cenom nawozów i wyrażają niezadowolenie z powodu niedoboru produktów kluczowych dla produkcji rolnej.

Działacze ruchu rolniczego wskazali:

- Agrounia zablokowała tory, z których codziennie na Ukrainę wyjeżdżają tysiące ton polskich nawozów. Właśnie dziś, gdy polskim rolnikom ich brakuje lub muszą je kupować za gigantyczne ceny. Od kilku tygodni ceny mocznika, saletry czy polifoski szaleją. Rząd, spółki Skarbu Państwa nie robią nic, by naprawić sytuację. 

Kołodziejczak: zostaniemy z niczym

- Podczas gdy europejskie rynki wstrzymały produkcję, by zachować gaz dla swoich obywateli, nasi wykorzystują go na potęgę i co najgorsze sprzedają za granicę. Gdy surowców na rynkach zabraknie Europa będzie miała i gaz i nasze polskie nawozy, a my zostaniemy z niczym - stwierdził Michał Kołodziejczak.

Działacze Agrounii podkreślają, że rząd wobec problemu zachowuje się biernie, a spółki Skarbu Państwa nie posiadają długookresowej strategii działania.

Warto jednak podkreślić, że rosnące koszty produkcji rolnej nie są tylko polskim problemem - systematyczne wzrosty cen gazu i energii elektrycznej są bolączką mieszkańców całej Unii Europejskiej.

Na temat aktualnej sytuacji na rynku nawozów i reakcji polskich rolników na patową sytuację pisaliśmy w artykule zatytułowanym Astronomiczne kwoty za nawozy. Prognozy są niepewne.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Agrounia, informacja prasowa

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

puda

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Czytaj więcej >
rolnik

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja

Czytaj więcej >
grunty - rolnicy

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne

Czytaj więcej >
Rolnik - pszczoły

Rolnik oskarżony o spowodowanie lokalnej katastrofy ekologicznej. Grozi mu do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >