RolnikInfo.pl Wiadomości Wielka strata dla polskiego rolnictwa. Zmarł wieloletni dyrektor Instytutu Ochrony Roślin
fot. Pixabay/_Alicja_; Instytut Ochrony Roślin

Wielka strata dla polskiego rolnictwa. Zmarł wieloletni dyrektor Instytutu Ochrony Roślin

3 stycznia 2025
Autor tekstu: Iwona Stachurska

Z głębokim smutkiem i żalem przekazujemy o śmierci profesora dr. hab. Stefana Pruszyńskiego, dr h.c., naukowca i byłego dyrektora Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, który sprawował tę funkcję przez 18 lat. Prof. Stefan Pruszyński zmarł w wieku 84 lat.

Nie żyje wybitny naukowiec

W dniu 2 stycznia 2025 roku, w wieku 84 lat nieoczekiwanie odszedł prof. dr. hab. Stefan Pruszyński dr h.c. O śmierci polskiego naukowca poinformował w mediach społecznościowych Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy.

Żegnamy wybitnego naukowca i byłego dyrektora naszego Instytutu, sprawującego tę funkcję przez 18 lat, a także bardzo życzliwego i serdecznego kolegę, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci - o przykrej informacji dowiedzieliśmy się od Instytutu Ochrony Roślin-Poznań.

Prof. Pruszyński z Instytutem w Poznaniu był związany zawodowo przez 45 lat (1965-2010 r.). Przez 6 lat był zastępcą dyrektora do spraw naukowych, a następnie przejął funkcję dyrektora IOR (1989-2007 r.). Swoją wieloletnią działalnością przysłużył się do postępu w dziedzinie ochrony roślin w polskim rolnictwie.

Jabłko oficjalnym owocem prezydentury Polski. Będą się nim zajadać w Brukseli
Nowe przepisy w sklepach już obowiązują. Klienci nie będą wprowadzani w błąd

Kariera zawodowa prof. Pruszyńskiego

Prof. Stefan Pruszyński w latach 1960-1965 studiował na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Tuż po uzyskaniu dyplomu tej uczelni w 1965 r. został zatrudniony w poznańskim Instytucie Ochrony Roślin, gdzie na początku pracował w Pracowni Biologicznego Zwalczania. W latach 1970-1971 odbył staż naukowy na Washington State University.

Dwa lata później objął kierownictwo Pracowni Doświadczalnictwa Terenowego. W 1977 r. został kierownikiem Zakładu Upowszechniania Postępu Rolniczego. Prywatnym sukcesem Pruszyńskiego było uzyskanie w 1984 r. przed Radą Naukową Instytutu Ochrony Roślin, stopnia doktora habilitowanego nauk rolniczych. W tym samym roku powierzono mu stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu ds. naukowych.

Z nominacji ministra rolnictwa w '89 r. Pruszyński objął stanowisko dyrektora IOR i aż do 2007 stał na jego czele. Po odejściu ze stanowiska dyrektora objął kierownictwo Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska Rolniczego w Instytucie. W 1990 roku otrzymał kolejny tytuł- profesora.

W 2015 roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu uhonorował prof. Pruszyńskiego tytułem doktora honoris causa.

Zasługi prof. Pruszyńskiego

W swoich badaniach naukowych prof. Stefan Pruszyński zajmował się ochroną roślin, metodami biologicznymi oraz programami integrowanymi ochrony. Prowadził prace nad biologicznymi metodami walki ze szkodnikami upraw szklarniowych oraz doprowadził do wdrożenia i spopularyzowania biopreparatów bakteryjnych.

Prof. Pruszyński zajmował się również walką ze stonką ziemniaczaną, w tym problemem uodparniania się stonki na ŚOR. Badał skuteczność biedronkowatych w skutecznym zwalczaniu mszyc. Specjalizował się w dziedzinie entomologii oraz wszystkim, co ściśle związane jest ze zrównoważonych rolnictwem.

W swoim dorobku posiadał około 500 publikacji naukowych w kilku językach (jako autor, współautor lub redaktor). Na swoim koncie ma także patenty. Rolnicy mogą kojarzyć prof. Pruszyńskiego z książką jego autorstwa pt. "Poradnik ochrony roślin. Zasady bezpiecznego i skutecznego stosowania metod i środków ochrony roślin".

Przez dwa lata brał udział w pracach Komitetu ds. Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów. W 1987 został członkiem Komitetu Ochrony Roślin Polskiej Akademii Nauk. Zasiadał m.in. w Radach Naukowych m.in. Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Należał także do Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa oraz do Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa.

Za swe zasługi został niejednokrotnie doceniony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma medalami i odznakami.

Ostatnie pożegnanie prof. Pruszyńskiego

Prof. Stefan Kazimierz Pruszyński urodził się 18 sierpnia 1940 roku w Starej Wsi (woj. lubelskie). Całe swoje życie poświęcił rolnictwu i ochronie roślin. Zmarł 3 stycznia 2025 r.

Msza św. odbędzie się 14 stycznia br. o godz. 10:30 w kościele p.w. Zwiastowania Pańskiego przy ul. Leśmiana 2a. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Górczyńskim o godz. 12:00.

Redakcja portalu Rolnik Info łączy się w bólu z rodziną i najbliższymi prof. Pruszyńskiego.

Ponad 900 tys. kur do utylizacji w Polsce. Decyzję podjął Główny Lekarz Weterynarii
To wszystko działo się na naszych oczach. Podsumowanie minionych 12 miesięcy w polskim rolnictwie
Obserwuj nas w
autor
Iwona Stachurska

Redaktorka portalu RolnikINFO. Prywatnie mama dwójki dzieci. W wolnym czasie czytam książki i słucham audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś