RolnikInfo.pl
pożar

gov.pl / PSP Szamotuły

Wielkopolska: pożar pochłonął 70 ha ścierniska i zboża na pniu

1 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Kolejne hektary zboża na pniu zostały pochłonięte przez szalejące płomienie - informację o spalonych 70 hektarach upraw i ścierniska w Przecławiu przekazała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach.

W akcje zaangażowali się również rolnicy, którzy za pomocą własnego sprzętu orali części upraw w taki sposób, by ogień nie mógł dalej się rozprzestrzeniać.

Wielkopolska: 70 hektarów w ogniu

Wysokie temperatury i susza sprawiają, że niezwykle łatwo o zaprószenie ognia w miejscu takim jak pole uprawne. Niestety, chwila nieuwagi lub nieszczęśliwy zbieg okoliczności wystarczą, by zniweczyć ogromny wkład pracy rolników.

Do dramatycznej sytuacji doszło w sobotę 31 lipca 2021 roku w jednym z gospodarstw w miejscowości Przecław (gm. Szamotuły) na terenie województwa wielkopolskiego.

Jak przekazuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach na swojej oficjalnej stronie internetowej, ogień pojawił się na polu uprawnym chwilę po południu.

pogoda

Nadchodzą potężne nawałnice. Wydano ostrzeżenia 2. i 3. stopnia

CZYTAJ DALEJ

Po przyjeździe na miejsce zgłoszenia szybko okazało się, że ogień rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, zajmując zarówno obszar ścierniska, jak i zboża na pniu. W obliczu pogarszającej się sytuacji zdecydowano o zadysponowaniu dodatkowych sił do walki z pożarem.

Akcja gaśnicza w Przecławiu

Gaszenie płonącego pola jest niezwykle trudnym zadaniem - łatwopalny materiał płonie niczym zapałka, z sekundy na sekundy zagarniając kolejne metry kwadratowe terenu.

Jak przekazali szamotulscy strażacy, podano dwanaście prądów wody w natarciu na płonące zboże i ściernisko, a także osiem prądów chroniących sąsiadujące pola i las.

W akcji wykorzystano również samolot gaśniczy, który dwukrotnie zrzucił wodę na płonący teren. Działania strażaków wspierali właściciele gruntów i okoliczni rolnicy, którzy zaorali część terenu, by nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się ognia.

By zarysować skalę pożaru, który miał miejsce w Przecławiu, warto dodać, że na miejscu pracowało 117 strażaków z 25 zastępów straży pożarnej, pracownicy straży leśnej oraz funkcjonariusze policji.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Emilia Korolczuk w podróży. "Tylko 350 km do celu"

  • Kolejne pożary na wsi. Dwa kombajny płonęły jak zapałki

  • Traktor przygniótł rolnika. Osiem zastępów straży pożarnej ruszyło na ratunek

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl / KP PSP Szamotuły

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

pożar stodoła

Wieś

Potężny pożar stodoły. Rolnicy wspomogli strażaków

Czytaj więcej >
obornik odpady

Wieś

Wlewał toksyczne odpady do obornika. Mężczyzna został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >
myśliwy

Wieś

Myśliwy spadł z ambony w lesie. Rozpaczliwie wołał o pomoc

Czytaj więcej >
wypadek grzybobranie

Wieś

Tragedia na grzybobraniu. 70-latek nie wrócił już do domu

Czytaj więcej >
straż leśna

Wieś

Dolnośląskie: Straż Leśna złapała kłusownika na gorącym uczynku

Czytaj więcej >
pożar pustków żuławski

Wieś

Potężny pożar stodoły. Śmierć poniosły trzy osoby

Czytaj więcej >