Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Wścieklizna na Mazowszu. Wydano rozporządzenie
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 13.09.2023 19:50

Wścieklizna na Mazowszu. Wydano rozporządzenie

lis
unsplash.com

Wojewoda Mazowiecki, Tobiasz Bocheński, wydał rozporządzenie dotyczące zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatów Mazowsza. Nowe przepisy, obowiązujące od 8 września 2023 roku, znoszą wcześniejsze regulacje wskutek poprawy sytuacji dotyczącej liczby zachorowań zwierząt na wściekliznę.

Zmiany w walce z wścieklizną - co przynosi nowe rozporządzenie?

Nowe rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego uchyla rozporządzenie nr 26 z dnia 20 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie licznych powiatów Mazowsza, w tym powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego, węgrowskiego, miasta Płock, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy.

Nowe regulacje wchodzą w życie z dniem podania do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miejscowości wchodzących w skład obszaru określonego w § 1 rozporządzenia.

 

Wścieklizna na Mazowszu. Czujność zawsze niezbędna

Rozporządzenie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. To ważne wydarzenie w walce z wścieklizną na Mazowszu, które przynosi istotne zmiany i nadaje nowy kierunek działaniom mającym na celu ochronę zdrowia publicznego. Mieszkańcy Mazowsza powinni być świadomi wszelkich zmian w tym zakresie i zachować szczególną czujność w przypadku podejrzenia zachorowania na wściekliznę u swoich zwierząt domowych.

Dlaczego walka z wścieklizną jest istotna?

Wścieklizna to poważna choroba zakaźna, która może zagrażać zarówno zwierzętom, jak i ludziom. W ostatnim czasie pojawiły się nowe przypadki zachorowań na wściekliznę w województwie mazowieckim, wobec czego lokalne władze weterynaryjne podjęły odpowiednie kroki. Aktualnie, do 20 września 2023 roku z samolotów rozrzucane są doustne szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów, jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

 

źródło: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii

Tagi: Wścieklizna