Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Wypadek w zabytkowym magazynie zbożowym. Ucierpiała 15-latka
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 24.02.2024 16:48

Wypadek w zabytkowym magazynie zbożowym. Ucierpiała 15-latka

akcja strażacka
Fot Facebook- Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu

Podczas piątkowego popołudnia doszło do dramatycznego wypadku we Wrocławiu. 15-letnia dziewczyna została ranna po upadku z wysokości dawnego elewatora zbożowego. Dziewczynę wyciągało kilka zastępów straży pożarnej oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego. 
 

Dramatyczny wypadek we Wrocławiu

Do straszliwego wypadku doszło w piątek 23 lutego około godziny 16:00 w województwie dolnośląskim. 15-latka spadła z wysokości 7 metrów wprost do nieczynnego już zabytkowego elewatora zbożowego “Odra” przy ulicy Rychtalskiej we Wrocławiu.

Ten kolosalnych rozmiarów budynek powstał w latach 1938-1939 dla berlińskiego koncernu zbożowego Kampffmeyer Mühlen GmbH i służył do przeładunku oraz przechowywania zboża. Planowano wyburzenie elewatora, lecz sprzeciwili się temu aktywiści. Dzięki nim ten monstrualnych rozmiarów spichlerz został wpisany do rejestru zabytków w 2017 roku.

58-latek nie zatrzymał się przed blokadą. Wjechał w demonstrantów

Specjalne służby na ratunek nastolatce

Zgłoszenie o incydencie w starym spichlerzu zbożowym, wpłynęło do służb ratunkowych tuż po godzinie 16:37. Na miejsce niezwłocznie udało się sześć zastępów straży pożarnej. W akcję ratunkową włączono również Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego, która dysponuje wysokospecjalistycznym sprzętem. 

Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, przy użyciu technik alpinistycznych ewakuowali osobę poszkodowaną z przestrzeni, w której się znajdowała. Następnie w noszach przymocowanych do kosza drabiny mechanicznej została ewakuowana z budynku i przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego - poinformował na Facebooku mł. kpt. Andrzej Kaznowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Stary spichlerz miejscem schadzek młodzieży

TVN24 poinformowało, że początkowo u nastolatki podejrzewano złamanie kończyny dolnej. Po dokładniejszym badaniu 15- latki, nie stwierdzono żadnych poważniejszych obrażeń. Dziewczyna miała bardzo dużo szczęścia, gdyż wypadek z takiej wysokości mógł się skończyć tragicznie. 

Jak się okazuje, to nie pierwszy taki incydent w tym miejscu. Wrocławski magazyn zbożowy - choć wyłączony z użytkowania - to jest nader często odwiedzany przez okoliczną młodzież. W 2023 roku doszło tam do dwóch identycznych wypadków młodych osób. Jedna z nich została poważnie ranna.