Zacznie się już w sobotę. Kolejny europejski kraj zamyka granice, rosną obawy przed groźną chorobą
W obawie przed nadejściem groźnej choroby zwierząt kolejny kraj europejski zamyka aż 23 przejścia graniczne. Nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od soboty i potrwać do 20 maja, a dokładna lista zamkniętych przejść została ustalona wspólnie z tamtejszym ministerstwem rolnictwa i samorządem rolniczym.
Kolejne kraje zamykają przejścia graniczne
W związku z rozprzestrzenianiem się groźnej choroby, która atakuje zwierzęta parzystokopytne, kolejne kraje podejmują wszelkie niezbędne działania, aby uchronić się przed jej wystąpieniem. Na bieżąco wydawane są decyzje o zamykaniu przejść granicznych, ponieważ występowanie zakażenia wiąże się ogromnymi stratami ekonomicznymi dla producentów mięsa oraz dla hodowców.

Do tej pory pryszczycę wykryto w Niemczech, Słowacji i na Węgrzech. Ujawniono łącznie 10 ognisk tej choroby. Przebieg choroby nie jest oczywisty, czasami zakażenie może być zupełnie bezobjawowe. Jak rozpoznać zagrożenie, jeśli objawy wystąpią?
Pryszczyca daje specyficzne objawy
Pryszczyca to poważna, wysoce zaraźliwa choroba, która stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt parzystokopytnych. Choroba może przebiegać u zwierząt w różny sposób, wiele zależy od wieku osobnika, jego indywidualnej odporności, a także gatunku. Na śmierć narażone są głównie młode osobniki. Chorobę diagnozuje się poprzez badania laboratoryjne.
U zakażonych zwierząt można zaobserwować następujące objawy: ślinotok, gorączkę, kulawiznę, wychłodzenie, ograniczenie laktacji, zgrzytanie zębami, niewydolność krążeniową, obecność pęcherzy na błonach śluzowych z płynem surowiczym i na częściach kończyn, oraz nagłe poronienia u kóz i owiec.
Co więcej, u niektórych osobników choroba przebiega zupełnie bezobjawowo. U bydła dodatkowo może wystąpić deformacja racic oraz stany zapalne wymienia, co skutkuje zmniejszeniem produkcji mleka. Zwierzęta mogą znacznie tracić na masie i stawać się bezpłodne.
Ze względu na niezwykle wysoką szkodliwość, kolejny europejski kraj podejmuje zdecydowane działania, aby chronić się przed chorobą. Zamknięto kolejne 23 przejścia graniczne. Wprowadzono także podział na strefę zagrożoną i buforową.
Zobacz też: Komisje skontrolują gospodarstwa. Proponowane zmiany dotyczą części rolników
Austria zamyka przejścia graniczne i wprowadza specjalne strefy
O decyzji zamknięcia dwóch mniejszych przejść na granicy ze Słowacją i kolejnymi 21 - na granicy z Węgrami , austriackie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w czwartek. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od soboty i wstępnie potrwają do 20 maja. Lista przejść została ustalona wspólnie z tamtejszym ministerstwem rolnictwa i samorządem rolniczym.
Jak przekazuje Onet.pl, zamknięcie przejść granicznych daje szanse Austrii na większą oszczędność, niż gdyby zostały tam przeprowadzone kontrole. Przejezdne pozostaną najbardziej uczęszczane trasy komunikacyjne, gdzie kontynuowane są kontrole graniczne, prowadzone przez służby.

W związku z wystąpieniem ognisk na Węgrzech oraz na Słowacji, na terytorium Austrii (w strefach przygranicznych) wyznaczona została specjalna strefa zagrożona oraz strefa buforowa. Wszystkie zwierzęta z gospodarstw w tych obszarach zostały przebadane z wynikiem ujemnym. Obecnie trwa badanie zwierząt w strefie buforowej. Austria chce wprowadzić cotygodniowe badania wszystkich zwierząt w obszarze zagrożonym.
Dodatkowo w Austrii obowiązuje zakaz importu z Węgier i Słowacji, dotyczący nie tylko żywych zwierząt z gatunków podatnych na chorobę, takich jak bydło, świnie, czy owce, ale i przywóz świeżego mięsa czy surowego mleka. Ograniczenia dotyczą także płynnego obornika i odchodów, jak również trofeów myśliwskich i dziczyzny z krajów dotkniętych chorobą.