Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Dramatyczna walka z chorobą zwierząt. Sąsiad Polski wytacza najcięższe działa
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 31.03.2025 20:51

Dramatyczna walka z chorobą zwierząt. Sąsiad Polski wytacza najcięższe działa

pryszczyca zagraża zwierzętom
Fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Pryszczyca, czyli FMD jest chorobą zakaźną, która atakuje zwierzęta parzystokopytne — gospodarskie oraz dzikie. Najbardziej narażone jest bydło, świnie, owce oraz kozy. W Polsce Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi również przygotowuje się na najgorszy scenariusz. W poniedziałek, 31 marca odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Niedawno potwierdzono kolejne ogniska wirusa tuż za naszą granicą. Nasi sąsiedzi szykują szereg działań dotyczących walki z zakażeniem. 

Kraje europejskie zagrożone pryszcycą

Pryszczyca stanowi poważne zagrożenie dla europejskich hodowli. O tej chorobie zwierząt zrobiło się głośno, kiedy w styczniu w Niemczech wykryto pierwsze ogniska wirusa. Po trzech miesiącach walki z zakażeniem Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt oficjalnie potwierdziła, że niemal całe Niemcy odzyskały status kraju wolnego od pryszczycy. 

Kiedy problem w jednym kraju został rozwiązany, chorobę odkryto w innym miejscu. Wirus pojawił się już na Węgrzech , a jakiś czas temu również na Słowacji, gdzie do tej pory potwierdzono 5 ognisk, a ostanie znajduje się w gospodarstwie w Plavecky Szvrtok, w powiecie Malacky, na północnym zachodzie tego państwa, niecałe 50 kilometrów od granicy z Czechami. 

krowy
Słowacja wyda 10 mln euro na walkę z pryszczycą, fot. East News
Polskie służby weterynaryjne w pełnej gotowości. Groźna choroba może wkrótce dotrzeć do kraju W tym regionie Polski kontrole już ruszyły. Te pojazdy są pod szczególnym nadzorem

Słowacja podejmuje zdecydowane kroki na drodze walki z pryszczycą

W poniedziałek 31 marca odbyło się specjalne posiedzenie, a premier Robert Fico poinformował o krokach, które zostaną podjęte w celu zwalczania narastającego kryzysu. Polskie ministerstwo rolnictwa również jest już w gotowości. W siedzibie MRiRW odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii ze wszystkich 16 województw. Jakie są najnowsze ustalenia? 

Zagrożenie zakaźną chorobą zwierząt na Słowacji eskaluje. Jeszcze kilka dni temu wiadomo było o 4 ogniskach pryszczycy, w tym momencie jest ich już 5, to ostatnie jest jak do tej pory największe. Szacuje się, że odbudowa wszystkich stad zajmie około 3 lata i pochłonie 60 mln euro. 

Ogniska pryszczycy na Słowacji: 

  • w miejscowości Medveďov — 670 jałówek, 
  • w miejscowości Ňárad  — 790 sztuk bydła mlecznego, 
  • w miejscowości Baka — 1 311 bydła mlecznego, 
  • w miejscowości Lúč na Ostrove  — 270 sztuk bydła.
  • w miejscowości Plavecky Szvrtok — 3500 sztuk bydła 
krowa
Odbudowa zutylizowanych stad na Słowacji pochłonie 60 mln euro, fot. irynakhabliuk/Canva

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia słowackiego rządu podjęto decyzję o przeznaczeniu 10 mln euro z rezerwy budżetowej na bieżące wydatki w celu przeciwdziałania pryszczycy. W ubiegłym tygodniu na całym terenie tego kraju ogłoszono stan wyjątkowy, a teraz wprowadzono kolejne restrykcje. Wojsko ma pilnować dróg dojazdowych do gmin, w których pojawiła się choroba, a na obszarze niedaleko farmy, w której wykryto 5 ognisko zarządzono obowiązkową dezynfekcję pojazdów. Wirus przenosi się przez ślinę, kał, mocz oraz mleko i jego przetwory, ale zwierzę może zarazić się również przez człowieka, który dotknął skażonej powierzchni, stąd więc te obostrzenia. 

Premier Słowacji — Robert Fico przekazał, że obecnie jego kraj radzi sobie z pryszczycą, jednak “ryzyko jest ogromne”. To zagrożenie odczuwają również kraje sąsiednie. Komunikat w tej sprawie wydało również polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas obrad sztabu kryzysowego dyskutowano na temat następnych działań prewencyjnych. 

MRiRW zapowiada działania prewencyjne w Polsce

W Polsce jak na razie nie stwierdzono występowania pryszczycy, ale resort rolnictwa skrupulatnie monitoruje sytuacje w krajach sąsiednich. Podjęto już pierwsze kroki, które mają zapobiec przedostania się wirusa do kraju. Ministerstwo opublikowało pilny komunikat, w którym odniosło się do aktualnej sytuacji na Słowacji. 

Wobec niezwykle ważnych informacji ze Słowacji, wskazujących jednoznacznie na rozwój zagrożenia […] sztab kryzysowy pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego podjął decyzje o kolejnych krokach działań prewencyjnych w Polsce, które dotyczą katalogowania ew. miejsc i metod utylizacji zarażonych zwierząt na wypadek wystąpienia wirusa oraz działań logistycznych związanych z wymaganymi procedurami postępowań w przypadku wykrycia źródła zakażenia — przekazuje resort. 

W poniedziałek odbyło się spotkanie z udziałem Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii ze wszystkich 16 województw oraz prof. dr. hab. Stanisławem Winiarczykiem, dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Pojawili się także przedstawiciele lokalnych samorządów z województw: śląskiego, podkarpackiego, opolskiego oraz małopolskiego, którzy złożyli raport z działań prewencyjnych prowadzonych na tych obszarach. 

Jak poinformowało MRiRW, wszystkie działania omawiane z udziałem RCB będą komunikowane adekwatnie do dynamizmu sytuacji. Dodatkowe informacje ws. zagrożenia wirusem pryszczycy publikuje Główny Inspektorat Weterynarii na swojej stronie.