RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zboże techniczne. Ujawniono listę podmiotów, które miały je sprowadzać z Ukrainy
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 16.10.2023 19:39

Zboże techniczne. Ujawniono listę podmiotów, które miały je sprowadzać z Ukrainy

sterty dokumentów
unsplash.com

Które podmioty w Polsce sprowadzały tzw. zboże techniczne z Ukrainy? Wirtualna Polska dotarła do listy firm, które według organów państwowych importowały do Polski tego typu towar. W wykazie znajduje się imponująca liczba 91 firm, w tym zarówno przedsiębiorstwa rolnicze, jak i te z innych branż, takich jak przemysł meblarski czy remontowy.

 

Zainteresowanie zbożem technicznym w różnych branżach w Polsce

Tzw. zboże techniczne to rodzaj produktu nienadającego się do celów spożywczych, lecz odpowiedniego m.in. na potrzeby produkcji energii. To, które podmioty w Polsce importowały zboże techniczne z Ukrainy, od pewnego czasu jest obiektem zainteresowania rolników i opinii publicznej. Sprawą zajęła się Wirtualna Polska, którą dotarła do listy 91 podmiotów, które miały skupować tego typu ziarno.

Lista podmiotów zajmujących się sprowadzaniem tzw. zboża technicznego do Polski obejmuje głównie firmy z sektora rolniczego, w większości hurtownie. Jednakże pośród nich znajdują się także przedsiębiorstwa z branż niezwiązanych z rolnictwem, takie jak przemysł meblarski czy remontowy, które zdecydowały się na import tego specyficznego surowca. Wedle informacji przekazanych przez Wirtualną Polskę, na liście znalazła się również znana  Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, a także Agrotrade sp. z o. o. z siedzibą w Szczecinie.

 

Tzw. zboże techniczne nie jest towarem nielegalnym

Warto podkreślić, że import tzw. zboża technicznego nie jest nielegalny, co zaznaczają dziennikarze WP. Publikacja listy nie sugeruje zatem naruszenia prawa przez wymienione podmioty. Jeśli surowiec ten był używany zgodnie z jego przeznaczeniem, na przykład w celach energetycznych, a nie do produkcji żywności, to zgodnie z obowiązującymi przepisami było to działanie legalne.

 

Lista podmiotów importujących ukraińskie zboże techniczne

Jak już wspomniano, tzw. zboże techniczne może znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach, zwłaszcza w produkcji energii. Odpowiednie wykorzystanie tego surowca może przynieść korzyści dla firm i sektorów z różnych branż, od rolnictwa po przemysł energetyczny.

Pełna lista podmiotów w Polsce, które importowały tzw. zboże techniczne z Ukrainy, znajduje się pod linkiem.

 

Tagi: Ukraina
Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR